Grafiky a hry (strana 171 z 215)

Nové oficiální ovladače ForceWare 71.89 WHQL

Nové oficiální ovladače ForceWare 71.89 WHQL

nVidia z ničeho nic po krátké době vypustila novou oficiální verzi ovladačů ForceWare s WHQL certifikací, jejich číselné označení je nyní 71.89. Zatímco porovnání oficiálních 66.93 a 71.84 ukázalo velmi výrazný nárůst výkonu, nyní se očekává hlavně vylepšení kompatibility a vyřešení několika problémů se SLI (např. nemožnost přetaktování nebo použití dvou monitorů). Stahovat můžete zde: ForceWare 71.89 WHQL pro WinXP/2K anglicky (18,9MB) ForceWare 71.89 WHQL pro WinXP/2K mezinárodní (28,2MB)

15. 4. 2005 00:10
1
Nový rekord v 3DMarku05 od XFX: 12 483 bodů

Nový rekord v 3DMarku05 od XFX: 12 483 bodů

XFX patří k firmám, jejichž tiskové zprávy nejsou úplně zbytečné. Poslední např. mluví o prolomení rekordu v 3DMarku05, čehož bylo dosaženo pomocí dvojice grafických karet XFX GeForce 6800GT s 256MB paměti. Každá z těchto karet byla chlazena tekutým dusíkem a byla přetaktována na smrtících 575/650MHz (původní frekvence 350/500). Uvidíme, jak dlouho nový rekord s hodnotou 12 483 3DMarků vydrží...

25. 3. 2005 08:05
2
Reklama
Leadtek, AOpen a Elsa představují grafické karty stavící na GeForce 6800 Ultra

Leadtek, AOpen a Elsa představují grafické karty stavící na GeForce 6800 Ultra

Firma Leadtek Research představila grafickou kartu WinFast PX6800 Ultra 512 MB (podporuje SLI) stavící na GeForce 6800 Ultra GPU a také model WinFast A6200 128 MB AGP, value produkt za 80 USD postavený na GeForce 6200 a podporující Shader Model 3.0. Obě novinky podporují nVidia ForceWare, Unified Driver Architecture (UDA) a PureVideo, interface zahrnují i HDTV out. Karty budou k dostání od dubna 2005. Podobné oznámení vydala i taiwanská AOpen (tentokrát jde o kartu Aeolus 6800 Ultra DVD 512MB na GeForce 6800 Ultra s 512 MB GDDR-3) a japonská Elsa (grafika GLADIAC 940 Ultra PCI-E 256 MB, 400 MHz core, 1100 MHz GDDR3 SDRAM, DirectX 9.0c (Shader Model 3.0), OpenGL 1.5, SLI a podpora rozlišení až 2048 x 1536 pixelů).

Petr Hájek
17. 3. 2005 00:04
ForceWare a Catalyst ve vzájemném srovnání

ForceWare a Catalyst ve vzájemném srovnání

Velice zajímavý článek se objevil na serveru Elite Bastards, kde se autoři rozhodli navzájem srovnat úroveň ovladačů nVidia ForceWare a ATi Catalyst. Zaměřili se na velikost a rychlost stažení, rychlost instalace, požadavky na paměť, dobu spouštění a podobné aspekty. V kostce lze říct, že nVidia dopadla lépe - více v tomto článku.

15. 3. 2005 00:14
Oficiální ForceWare 71.84 a Catalyst 5.3

Oficiální ForceWare 71.84 a Catalyst 5.3

Přestože jsem ještě nedávno testoval ovladače ForceWare 71.84 jako betaverzi, trvalo jen několik málo dní, aby byly oficiálně vypuštěny s certifikací WHQL. Tyto ovladače jsou datované k 11.3.2005 a mezi novinky patří podpora GeForce 6200 TurboCache, podpora PureVideo a SLI pro více her. Obsažen je i aplet CoolBits. Stahovat můžete zde: ForceWare 71.84 WHQL pro Win2000/XP anglicky (17,9 MB) ForceWare 71.84 WHQL pro Win2000/XP mezinárodní (27,4 MB) ForceWare 71.84 WHQL pro Win9x/ME anglicky (10,7 MB) ForceWare 71.84 WHQL pro Win9x/ME mezinárodní (18,0 MB) Aby toho nebylo málo, tak nové ovladače ke stažení nabídla i společnost ATi. Sice se tak stalo již první den CeBITu, ale lepší přinést aktualitu dnes, než nikdy. Jedná se o Catalyst 5.3 s datem 9.3.2005, které přinášejí řešení mnoha problémů (viz release notes) a podle všeho i vylepšení výkonu. Nejdůležitější je ale podpora funkce eRecord (zaznamenávání chyb), OverDrive verze 4 a hlavne OpenGL 2.0! Zde jsou odkazy ke stažení,

14. 3. 2005 05:05
CeBIT 2005: Pasivně chlazené Radeony X800 od PowerColor a Gigabyte

CeBIT 2005: Pasivně chlazené Radeony X800 od PowerColor a Gigabyte

Poptávka po tichých sestavách inspiruje výrobce grafických karet, aby se snažili nejen u low-endových, ale také u výkonných grafických karet používat co nejtišší chlazení. Nejefektnější je asi použití heatpipes k odvádění tepla a jeho rozprostření na co největší plochu. Na stánkách Tul Company (značka PowerColor) a Gigabyte se objevily i grafické karty chlazené právě tímto způsobem. Jedná se o Radeony X800, které nabízejí již poměrně slušný výkon, takže je o co stát.

13. 3. 2005 14:11
CeBIT 2005: Novinky u Sapphiru - X800XL Ultimate a Trixx

CeBIT 2005: Novinky u Sapphiru - X800XL Ultimate a Trixx

Na stánku Sapphire jsme se toho na letošním CeBITu dozvěděli poměrně dost. Kromě multimediální PCI karty Theatrix s čipem ATi Theater 550, kterou jsem si zapomněl vyfotit. To byly nové grafické karty a software. První je grafická karta Sapphire Radeon X800XL pro AGP, na které mě překvapila hlavně velikost. Kvůli můstku Rialto, který vidíte na druhém snímku, se totiž muselo značně prodloužit PCB. Dále nám na Sapphiru předvedli nové řešení Radeon X300 SE HyperMemory, jehož dva BGA čipy svědčí o přítomnosti 32MB paměti na 64-bitové sběrnici. Dalších 128MB pak alokuje Radeon přes PCI Express ze systémové paměti. Ultimate verze Radeon X800XL pro PCI Express pak obsahuje nové tiché chlazení od Zalmanu. Vzhledem k tomu, že chladič bylo to jediné, co jsem ve své recenzi této karty kritizoval, je to krok velmi správným směrem. Nejvíce mě ale zaujal na stánku Sapphire nový software Trixx. Jedná se o utilitu fungující jen na grafikách společnosti Sapphire a zajišťující dynamické a p

12. 3. 2005 15:15
5
Reklama
CeBIT 2005: Asus DualGPU - Grafika o rozměrech základní desky

CeBIT 2005: Asus DualGPU - Grafika o rozměrech základní desky

Na stánku firmy Asus byla k vidění grafická karta Asus DualGPU 6800Ultra. Jak z názvu vyplývá, jedná se o dvě grafická jádra nVidia GeForce 6800 Ultra na jednom PCB. Samozřejmě se jedná o vzorek, který má velmi daleko do výroby, pokud k ní vůbec dojde, ale i tak se jedná o zajímavý produkt. Jen pro zajímavost, spodní karta obsahuje dvě jádra GeForce 6600GT a i ta relativně "malá" karta je větší než všechny klasické grafické karty na trhu. Při srovnání s DualGPU s dvojicí 6800Ultra je karta i tak třetinová.......snad se něco tak úděsného nebude prodávat :)

Martin Štěpánek
11. 3. 2005 12:00
2
CeBIT 2005: Grafické karty od S3 Graphics a XGI

CeBIT 2005: Grafické karty od S3 Graphics a XGI

Kromě ATi a nVidie se na CeBITu objevili ještě dva zásadní výrobci desktopových grafických karet. Prvním z nich je VIA/S3 Graphics, která představila novinku GammaChrome S18. Jedná se o nativní řešení pro PCI Express (x1, x8 a x16) s plnou podporou DirectX 9.0 Shader Modelu 2.0. Jádro obsahuje 4 vertex pipeline a 4 pixel pipeline, což já na rozdíl od marketingových manažerů nepovažuji za „jedinečnou výhodu“. Další technologie vidíte na přiloženém snímku. Přestože kvůli výpadku proudu nebyl systém s S3 GammaChrome funkční, nafotili jsme několik zajímavých karet ve vedlejší vitríně. První je standardní 256MB verze GammaChrome S18 Nitro, na které je zajímavostí TDMS transmitér zajišťující digitální DVI výstup (v jádře tedy není obsažen). Pro AGP je pak určena verze OmniChrome, taktéž s 256MB. DeltaChrome S8 Pro je zajímavá svým velkým hliníkovým chladičem, ale prodejní verze budou až karty na následujících fotografiích. Pro Česko je rozhodně nejdůležitější Club3D, protože I

11. 3. 2005 11:25
1
CeBIT 2005: Neobvyklé chladiče na grafikách

CeBIT 2005: Neobvyklé chladiče na grafikách

Jak jistě víte, na grafických kartách toho nelze příliš vymyslet – jen barva PCB a chladič, odvážní výrobci pak sáhnou k jiným pamětem nebo o málo vyšším frekvencím. Proto jsem se zajímal, s jakými novinkami v oblasti chlazení jednotlivé společnosti přišly. Albatron předvedl hned několik zajímavých řešení. První z nich je GeForce 6800 s heatpipes, které jsou chlazeny trojitým větrákem. Dva z nich běží neustále, zatímco třetí zapíná jen v případě nutnosti. GeForce 6800LE AGP, kterou vidíte na druhém obrázku, pak obsahuje masivní měděný heatsink neobvyklého tvaru, podobně jako 6600GT, která je ovšem z hliníku. O efektivitě bych si ale dovolil pochybovat. Ještě jedna zajímavá věc vypadla z Albatronu – PC6600U s jádrem GeForce 6600, která je opět chlazená pomocí heatpipes. Tentokrát je pasiv chlazen jediným větrákem, jehož velikost ale nevypovídá o nízké hlučnosti, spíše naopak. Další dvě pasivně chlazené modely jsem objevil u firmy GeCube – jedná se o Radeon X600XT a Rade

11. 3. 2005 11:12
CeBIT 2005: Gainward + Innovatek a vodní chlazení

CeBIT 2005: Gainward + Innovatek a vodní chlazení

První věc, která vás při vstupu do haly 23 udeří do očí je stánek Gainwardu. Je ověšen desítkami, možná stovkami ocenění, mezi kterými byste s trochou píle nalezli i logo Světa Hardware. Zajímavé jsou ale sestavy, které Gainward nabízí k nahlédnutí. Stejně jako další výrobci vsadil na SLI režim, ovšem poněkud netradičním způsobem. Společnost totiž v sestavách používá vodní chlazení příbuzné společnosti Innovatek a jeho použití na dvojici GeForce 6800 SLI vypadá velmi neobvykle. Gainward totiž propojil oba vodní bloky na kartách blokem třetím, takže celý systém stačí zapojit dvěma hadičkami. Kromě toho byl samozřejmě vodou chlazen i procesor a vše bylo umístěno ve slušivém průhledném case. Podobně vypadal i další "počítač" na stánku Gainward, tentokráte ale složený pod skleněnou deskou s mechanikami a dalšími komponentami umístěnými v jakémsi desktopu. Chlazení ale bylo jinak prakticky identické.

10. 3. 2005 18:30
CeBIT 2005: Extrémní grafiky a počítače u XFX

CeBIT 2005: Extrémní grafiky a počítače u XFX

Hala 23 vyhrazená na CeBITu pro grafické karty toho nabízí opravdu hodně. Za nejzajímavější ale považuji stánek XFX, který se nese opravdu ve velkém stylu. Po rozhovoru s marketingovým manažerem z Nizozemska, o kterém by mohl nezaujatý pozorovatel říct, že mu šplouchá na maják, jsem se rozhodl, že o této firmě napíši nejdříve. Samotný stánek, který je spojením něco mezi garáží, dílnou (na zdi tam visí grafické karty mezi šroubováky a kladivy) a zmřížovaným hřištěm na streetball, nabízí opravdu zjímavé pokoukání. Z grafických karet bych vybral jen pasivně chlazenou GeForce 6600 a také GeForce 6200 s nativní podporou AGP. Ovšem zajímavějších počinů dosáhlo XFX v oblasti počítačových sestav. XFX se totiž podílí na stavbě "extrémních" počítačů, a to převážně ve Spojených státech, kde dokonce běží poměrně slušná televizní reklama ve stylu "tito chlapíci vám udělají z počítače dělo." První vzfocená sestava s kódovým označením "Two-faced" ukrývá ve svých transparentníc

10. 3. 2005 17:20
Reklama
Tul nabízí grafiku PowerColor PCI Express x16 X300 SE s podporou HyperMemory

Tul nabízí grafiku PowerColor PCI Express x16 X300 SE s podporou HyperMemory

V nabídce poměrně málo známé taiwanské firmy Tul se objevuje další grafická karta: Tul PowerColor PCI Express x16 X300 SE s podporou technologie HyperMemory. Grafika stavící na ATI Radeon X300 GPU má základní pracovní frekvence 325/300 MHz a 32 MB 64bitové GDDR paměti kombinovatelné s až 96 MB sdílené systémové paměti. Interface zahrnují DVI, VGA (D-Sub) a TV.

Petr Hájek
7. 3. 2005 03:42
Grafická karta ELSA Gladiac 743 AGP 256 MB

Grafická karta ELSA Gladiac 743 AGP 256 MB

Japonská firma ELSA začíná distribuovat grafickou kartu ELSA Gladiac 743 AGP 256 MB založenou na GPU GeForce 6600. Cena této karty podporující DirectX 9.0c (Shader model 3.0), Open GL 1.5, 128bitovou sběrnici, frekvence jádra/pamětí 300/500 MHz a rozhraní HDTV 1080i (1920 x 1080), DVI-I (1600 x 1200) a VGA (2048 x 1536) je stanovena na 200 USD, hlasitost chlazení činí 27 dB.

Petr Hájek
7. 3. 2005 00:08
P4 XE 3,73GHz + GeForce 6800U = 19 345 bodů v 3DMarku03 !

P4 XE 3,73GHz + GeForce 6800U = 19 345 bodů v 3DMarku03 !

Nové Pentium 4 Extreme Edition 3,73GHz je podle overclockerů jeden velký zázrak pro 3DMark03. Dokazuje to i nový rekord, který byl dosažen na sestavě s tímto procesorem přetaktovaným na 400MHz FSB (1200MHz QPB), tj. 5,6GHz a GeForce 6800 Ultra na 600/705MHz. Test bylo možné spustit jen s ovladači ForceWare 66.93, jinak by možná výsledek přesáhl i 20 tisíc bodů. Další výsledky jsou pro zajímavost 7702 bodů v 3DMarku05, což je sice méně než přetaktovaný Radeon X850XT PE nebo GeForce 6800U SLI, ale stále je to hezký výsledek. 3DMark2001 SE, který jako jediný dovolil uživateli zapsat skóre do ORB, pak vygeneroval skóre 37 239 bodů. Zde je odkaz na původní thread ve fóru VR-Zone.

3. 3. 2005 00:01
3
ATi HyperMemory - klon TurboCache pro Radeon X300SE

ATi HyperMemory - klon TurboCache pro Radeon X300SE

12:00 Dvanáctá hodina odbila a ATi právě uvolnilo do světa novou technologii pro low-endové Radeony zvanou HyperMemory. Přestože se již objevila u čipsetu Radeon Xpress 200, tentokrát je součástí samostatné grafické karty Radeon X300SE a nabízí alternativu pro TurboCache od nVidie.

1. 3. 2005 12:00
3
ATi R520 = Radeon X950XT?

ATi R520 = Radeon X950XT?

Podle screenshotů, které jsou k dispozici na čínském serveru Unika, chystá ATi nový čip s názvem Radeon X950XT. Často se objevují domněnky, že by se mohlo jednat o jádro R520, ovšem osobně bych si tím nebyl tak jistý a přiřadil bych tento název spíše k nějakému vylepšenému Radeonu řady X800/X850 (souvislost s 512MB paměti není nemožná). Čip R520 bude natolik odlišný od současné generace grafik ATi, že si podle mě vyžádá nové označení, ale nechci příliš polemizovat. Uvidíme, co se bude dít na CeBITu.

25. 2. 2005 00:15
Reklama
Grafické karty s 512MB paměti již brzy

Grafické karty s 512MB paměti již brzy

Server The Inquirer přinesl zajímavé informace ohledně připravovaných karet s 512MB paměti. První zpráva hovoří o potvrzení 512MB grafik od ATi, jenž uvede Radeony X850 (R480) s dvojnásobnou pamětí již na Texas Gaming Festivalu mezi 25.a 27. únorem. S akcí bude spojena i snaha nejlepších světových overclockerů o překonání rekordů ve výkonu. Přítomen bude např. Sami "macci" Makinen, který je u ATi velice ceněn. Druhá novinka se týká pro změnu nVidie a její GeForce 6800 Ultra. Gainward by měl být první firmou, která na grafické kartě s tímto čipem uvede 512MB paměti s tím, že uvedení je plánováno opět na CeBIT 2005 (dostupnost pak na přelom března a dubna). Na boardu budou paměťové čipy po obou stranách a cena by se tak měla vyšplhat přes €700! A Doom 3 na Ultra High nastavení nebude problém (a to si představte SLI).

23. 2. 2005 17:20
1
Záhadná nVidia G70 nástupcem GeForce 6?

Záhadná nVidia G70 nástupcem GeForce 6?

Na fórech serveru station-drivers.com se objevil výtah z neoficiálních ovladačů ForceWare 75.10, ve kterých se vyskytuje velmi zajímavá pasáž: NVIDIA_NV44.DEV_0220.1 = "NVIDIA NV44 " NVIDIA_NV44.DEV_0221.1 = "NVIDIA NV44 " NVIDIA_NV44.DEV_0222.1 = "NVIDIA NV44 " NVIDIA_G70.DEV_0090.1 = "NVIDIA G70" NVIDIA_G70.DEV_0091.1 = "NVIDIA G70 " NVIDIA_G70.DEV_0092.1 = "NVIDIA G70 " NVIDIA_G70.DEV_0093.1 = "NVIDIA G70 " NVIDIA_G70.DEV_0094.1 = "NVIDIA G70 " NVIDIA_G70.DEV_009D.1 = "NVIDIA G70GL" NVIDIA_G70.DEV_009E.1 = "NVIDIA G70GL " NVIDIA_NV48.DEV_0210.1 = "NVIDIA NV48" NVIDIA_NV48.DEV_0211.1 = "NVIDIA GeForce 6800 " NVIDIA_NV48.DEV_0212.1 = "NVIDIA GeForce 6800 LE " NVIDIA_NV48.DEV_0215.1 = "NVIDIA GeForce 6800 GT " Podle informací, které údajně (a velmi neoficiálně) získal server The Inquirer se jedná o novou generaci grafických čipů, která by měla přijít s naprosto odlišným konceptem od současné série "NV". Osobně se mi to příliš nezdá, protože uvedení čipu v ovladačích nemůže být

23. 2. 2005 17:10
2 nové PCI-E grafiky značky Matrox

2 nové PCI-E grafiky značky Matrox

Firma Matrox uvedla 2 nové grafické karty určené pro pracovní stanice s podporou vícemonitorových konfigurací (CAD, GIS, monitorovací systémy) - Matrox Millennium P650 PCI-E 128 a Matrox QID LP PCI-E. Matrox Millennium P650 PCI-E 128 nabízí nativní PCI-E podporu, DualHead (2 x DVI; 1920x1200 digital, 1920x1440 analog; 2048x1536 single analog). Karta využívá některé proprietární technologie pro zkvalitnění obrazu a podporuje OpenGL i DirectX. P650 je vybavena 400 MHz RAMDAC, 128 MB RAM a od dubna bude k mání za 249 USD. Druhou z novinek je Matrox QID LP PCI-E, o níž se mluví jako o jedné z prvních nízkoprofilových karet PCI-E x16 podporujících zobrazení až na 4 monitory zároveň. Karta podporuje tytéž technologie jako její výše zmíněná kolegyně a je dodávána s adaptérem, který z jediného připojení udělá až 4 digitální rozhraní (na ta lze zase připojit analogové adaptéry). I tento kousek se v prodeji objeví od dubna, tentokrát však za 799 USD a bude mít namířeno do oblastí monitorovacích systé

Petr Hájek
22. 2. 2005 04:49
Brutální specifikace grafického čipu ATi R520

Brutální specifikace grafického čipu ATi R520

Na internetu se objevily pravděpodobné specifikace grafického čipu další generace ATi, které snad překračují vše, co jste si jen mohli představit. Že ATi chystá něco velkého jsme věděli, ale podívejte se sami, jak daleko se specifikacemi zašlo. Jen prozradím, že se plánuje výkon 3x vyšší než má Radeon X800XT.

15. 2. 2005 12:00
18
nVidia představuje mobilní akcelerátor GoForce 3D 4800 GPU

nVidia představuje mobilní akcelerátor GoForce 3D 4800 GPU

Společnost nVidia, to nejsou jenom grafické karty pro desktopy a notebooky, ale velkým trhem budoucnosti je i oblast přenosné mobilní techniky, kde si uživatelé také chtějí užít svižných 3D her. Na akci 3GSM World Congress nVidia uvedla novinku GoForce 3D 4800 GPU. Ta obsahuje hardwarový MPEG-4 dekodér podporující rozlišení do 640 x 480 pixelů (umí přehrávat i z SD/MMC karet), HW JPEG enkodér (max. 2048 x 1536 pixelů). Mimoto GPU podporuje i duplexní videokonference (v podstatě řečnění v obou směrech a reálném čase) v rozlišení 352 x 288 (CIF) a v neposlední řadě se samozřejmě pořád jedná o starý dobrý akcelerátor mobilních 3D her. Co se týče 3D výkonu, pak je GPU o 40 % výkonnější nežli předchůdce GoForce 4500 a umí namapovat až 6 textur. Dle tiskové zprávy také bylo díky technologii nPower dosaženo až o polovinu nižší spotřeby. První nVidia GoForce 3D 4800 GPU handheldy se objeví koncem letošního roku.

Petr Hájek
15. 2. 2005 03:30
Reklama
Ovladače Catalyst 5.2 ke stažení

Ovladače Catalyst 5.2 ke stažení

Na stránkách ATi se objevila možnost stažení nové verze ovladačů, konkrétně Catalyst 5.2. V poznámkách k vypuštění je uvedeno několik zajímvých bodů - hlavní vylepšení výkonu se týkají 3DMarku05 (+1 až +3% na X700, X800 a X850) a Far Cry (až +20%). Dále byly opraveny chyby v hrách jako je 4x4 Evolution 2, Serious Sam, Sims 2 a v dalších. Vyzkoušel jsem, jak moc se týká nárůst výkonu hi-endových karet ATi a musím říct, že ve Far Cry jsem opravdu dospěl k zajímavému výsledku. Zatímco ve verzi 4.12 jsem dosáhl v defaultním testu na 1600x1200 bez FSAA rychlosti 55,1 fps, ve verzi 5.2 to bylo 67,8 fps! Ještě zajímavější možná je fakt, že v mapě cooler01 ze serveru 3dcenter.de se žádný takový nárůst nekonal. Stahovat můžete ze stránek ATi: Catalyst 5.2 s Catalyst Control Center (29MB) Catalyst 5.2 s kontrolním panelem ATi (23MB)

10. 2. 2005 00:10
Gigabyte uvádí grafickou kartu Gigabyte GV-RX85X256V-B

Gigabyte uvádí grafickou kartu Gigabyte GV-RX85X256V-B

Společnost Gigabyte vydala novou highendovou grafickou kartu určenou pro PCI Express x16 a pojmenovanou Gigabyte GV-RX85X256V-B. Karta je založena na ATI Radeon XT Platinum Edition GPU, jádro pracuje na frekvenci 540 MHz a 256 MB GDDR3 paměti na 1,18 GHz. Další výbava zahrnuje 6 vertexových + 16 pixelových pipelines a 256bitovou paměťovou sběrnici. Podporována jsou rozlišení do 2048 x 1536 pixelů, konektory zastupuje Dual DVI, VIVO a HDTV-Out. Retailové balení obsahuje hry Joint Operations, Thief a SpellForce.

Petr Hájek
9. 2. 2005 04:18
Reklama
Reklama