
Update roadmapy procesorů Intel Yonah
Navzdory fámám z Taiwanu o zpoždění to vypadá , že společnost Intel drží tempo a v prvním čtvrtletí příštího roku se setkáme s procesory x38, x48, x20, x30, x40 a x50 ("x" zastupuje Intelem zatím neodhalené produktové číslo). První ULV CPU Yonah se mají ukázat až ve druhém čtvrtletí. Třída H2 2005 Q1 2006 Q2 2006 Performance Dothan 90nm, 533FSB, 2MB L2 780 (2.26GHz) Yonah NV 65nm, Dual Core, 667FSB, 2MB L2, VT, LT x50 (2.17GHz) - $636 x40 (2.0GHz) - $420 x30 (1.83GHz) - $295 x20 (1.67GHz) - $240 Low Voltage Dothan LV 90nm, 400FSB, 2MB L2 778 (1.6GHz) - $285 Yonah LV 65nm, Dual Core, 667FSB, 2MB L2, VT, LT x48 (1.67GHz) - $315 x38 (1.50GHz) - $285 Ultra Low Voltage Dothan ULV 90nm, 400FSB, 2MB L2 763 (1.3GHz) Yonah ULV 65nm, Single Core, 533FSB, 2MB L2, LT x43 (1.66GHz) - $210 Value Celeron M (Dothan-based) 90nm, 400FSB, 2MB L2 380 (1.6GHz) Celeron M / LV (Yonah-based) 65nm, Single Core, 533FSB, 1MB L2, LT 4xx Čipsety 915PM / 915GM 955XM / 945GM /

AMD Quad-Core Opteron v 1. kvartále 2006?
Dle webu The Inquirer jsou Quad-Core Opterony (F-Stepping cores, 65 nm proces, 300 mm wafer) plánovány na 1. čtvrtletí roku 2006. Pokud je to pravda, pak bude mít AMD oproti Intelu rok náskok, Intel totiž plánuje vlastní quad-core CPU až na polovinu roku 2007.

Transmeta prodává svoji procesorovou divizi
Nejprve se nechala slyšet firma Apple, že hodlá namísto procesorů IBM Power PC používat CPU Intelu a sotva o pár dní později oznámí i Transmeta známá svými low-power řešeními Crusoe, že prodává svoji procesorovou divizi čínské firmě Culturecom Technology. Předpokládá se, že se Transmeta bude i nadále věnovat energii spořícím technologiím a jejich licencování. Tak jako tak, opravdu pěkný týden pro Intel...

Co se povídá o procesoru Intel Yonah?
Již víme, že procesory Intel Yonah budou vyráběny 65 nm výrobním procesem a budou mít 2 jádra sdílející 2 MB cache, single-core verze Yonahu bude k dispozici také, a to zejména pro notebooky. Intel Yonah obsahuje 151,6 milionů tranzistorů (pro srovnání, Intel Pentium M má 140 milionů) a slibuje nové technologie snižující spotřebu a vyzařování (až o 31 % menší, nežli je běžné u dnešních mobilních procesorů). Původně plánovaná podpora EM64T podle všeho nakonec chybí. Procesory Intel Yonah budou bundlovány s čipsetem Intel Calistoga a Wi-Fi modulem Intel Golan (802.11a, b, g, pozdější verze i 802.11n).

AMD představuje 4 dual-core Athlony 64 X2
Společnost AMD oficiálně představila sérii 4 dual-core procesorů lišících se pracovní frekvencí a L2 cache. Entry-modelem do dual-core rodiny AMD je X2 4200+ (Manchester core), taktovaný na 2,2 GHz a vybavený 2 x 512 KByte L2 cache. O příčku výše se nachází 4400+ (Toledo core) se stejným taktem, nyní však již 2 x 1024 KByte cache. Identicky 4600+ a 4800+ jsou oba stejně taktovány na 2,4 GHz a integrují v sobě 2 x 512 KByte a 2 x 1024 KByte L2 cache. Pro všechny jmenované platí podpora Socket 939 a TDP kolem 110 W (Pentium D 130 W). Cena procesorů začíná na 537 USD (více než highendové Pentium D 840 za 530 USD) a pokračuje přes 581 USD a 803 USD k částce 1001 USD (Intel dual-core Pentium Extreme Edition 840 stojí 999 USD). Společnost AMD dále naznačila, že přinést na trh ještě letos Athlon 64 X2 5000+ nebo 5200+ není tak zcela nereálné...

IBM vyvíjí 45 nm výrobní technologie
Společnost IBM podepsala dohodu o spolupráci s tokijskou firmou Toppan Printing, jejímž cílem je vypracovat technologie umožňující produkci čipů 45 nm výrobním procesem. Odhaduje se, že by mohla být dokončena a otestována v polovině roku 2007. Zkrácení vzdálenosti mezi tranzistory na křemíkovém waferu z 90 nm a 65 nm na 45 nm přinese vyšší integraci a tím pádem také při stejném množství tranzistorů menší rozměry čipu nebo při stejné velikosti CPU více tranzistorů uvnitř.

Intel uvedl Pentium 4 670 a dvoujádrové Pentium D
Dnes odpoledne Intel oznámil uvedení čtyř nových procesorů. Jednojádrové Pentium 4 se nyní dočkalo svého posledního přírůstku v podobě modelu 670. Ten pracuje na doposud nejvyšší frekvenci 3.8 GHz, kterou zatím nabízel pouze model 570 - novinka se od něj liší především větší 2MB L2 cache (starší čip má pouze 1MB) a podporou Enhanced Intel SpeedStep. Spotřeba čipu zůstala zachována na maximálně 119A (VR_CONFIG_04B), takže je možné ho použít v současných základních deskách s paticí LGA775. Oproti původním předpokladům má dvoujádrové Pentium D 820 (2.8 GHz) redukovanou spotřebu na maximálně 100A. Zároveň s novým Pentiem 4 jsou dnes uváděny i procesory řady Pentium D. Tyto dvoujádrové čipy nesou označení 820, 830 a 840 a pracují na frekvencích 2.8, 3.0, resp. 3.2 GHz. Použité jádro Smithfield je stejné jako u Pentia eXtreme Edition, Pentium D se liší pouze vypnutou podporou HyperThreadingu a výrazně nižší cenou. Modely 830 a 840 podporují technologii šetření energie Enhanced Intel SpeedStep, model 820 nik

Podporuje čipset nVidia nForce4 Intel Edition CPU Intel Pentium D 820?
Ano i ne, nejpomalejší dual-core procesor Intelu nepracuje na 100 % na některých nVidia nForce4 Intel Edition boardech. Firma ASUSTek Computer se k věci vyjádřila slovy: "Základní deska ASUS P5ND2-SLI Deluxe podporuje procesor Intel Pentium D 820, dotyčný zde ovšem pracuje pouze v single-core režimu z důvodu omezení čipsetu." nVidia potvrdila, že u procesoru Intel Pentium D 820 taktovaného na 2,8 GHz dual-core skutečně podporován není, a to z důvodu předpokládaného malého zájmu uživatelů o tento typ. Dual-core na nVidia nForce4 SLI Intel Edition tedy pouze od frekvence 3.0 GHz výše...

Mobilní procesor AMD Geode LX 800 CPU se spotřebou 0,9 W
Společnost AMD oznámila dostupnost procesoru AMD Geode LX 800 určeného do embedded a mobile řešení spotřebitelského i korporátního typu. Procesor díky x86 architektuře podporuje jak operační systém Microsoft Windows XP, tak i XP Embedded. Takt 500 MHz a spotřeba pod 1 W samozřejmě zaručuje pasivní chlazení. Cena procesoru AMD Geode LX 800 a čipsetu AMD Geode CS5536 dělá 45 USD za 10 000 kusů. K mání jsou i pomaleji taktované verze.

Prozrazeno datum uvedení dual-core Athlonů 64 X2
Produktová řada procesorů AMD Athlon 64 X2 se dočká oficiálního uvedení 31. května, letošního roku samozřejmě. Pokud o 2jádrovém procesoru ze stáje AMD uvažujete, pak vaší pozornosti doporučujeme i článek na téma "Jak si stojí AMD Athlon 64 X2 se spotřebou oproti single core Athlonům 64."

Intel možná chystá 4 GHz Pentium 4
Již z několika míst se ozývají zprávy, že Intel patrně chystá limitovanou sérii Pentia 4, které by mělo běžet na rovných 4 GHz. Procesor by snad měl nést označení Pentium 4 Special Edition a mělo by se jednat o klasické jádro Prescott s 2 MB L2 cache a s FSB 1066 MHz (zjevně pokračování eXtreme Edition). Čip by měl prodávat Dell ve svých high-end počítačích Xaveron XT. Možné logo Pentia 4 Special Edition.

AMD představuje Socket F
Společnost AMD konečně udělala trochu jasno ve svých budoucích socketech, poslední uspořádání je patrné z tabulky a ukazuje se, že procesory s 1207 piny přece jen budou, ovšem pouze v sériích Opteron 200, 400 a 800. Mimochodem, platformy Socket M2 a Socket F budou obě podporovat DDR2 paměti. Processor Family 2005 H2 2006 Turion 64 Socket 754 Socket S1 638 Sempron Socket 754/939 Athlon 64 Socket 939 Athlon 64 FX Socket 939 Opteron 100 Socket 939 Socket M2 940 Opteron 200, 400, 800 Socket 940 Socket F 1207

Intel načrtl plány 2. generace svých Dual Core CPU
Prezident Intelu, Paul Otellini, oznámil 3 Dual Core procesory 2. generace, pro něž jsou používána kódová označení "Conroe" (desktopová oblast), "Merom" (notebooky) a "Woodcrest" (lowendové servery se dvěma procesorovými paticemi). Půjde o nástupce procesorů Presler, Yonah a Dempsey. Merom a Conroe se mají objevit již příští rok, Woodcrest se ale neočekává dříve než po roce 2006.

Jak si stojí se spotřebou Athlon 64 X2 oproti Single Core Athlonům 64?
Na webu AnandTech se objevilo velice zajímavé srovnání spotřeby Single Core Athlonů 64 (použity byly 90 nm a 130 nm verze) a Dual Core Athlonu 64 X2 (90 nm) taktovaných na stejné frekvenci. A co tedy z testu vyplynulo? Že Dual Core Athlon 64 X2 bude generovat v klidu i při zatížení méně tepla než 130 nm Athlon 64. Další podrobnosti a grafy v testu...

AMD Socket S1 a Socket M2
Příští generace procesorů AMD budou vyžadovat patice Socket M2 nebo mobilní Socket S1. Zatímco ještě před několika dny se mělo za to, že Socket M2 bude mít pinů 1207, dnes se objevily nové fotografie (jež mají ovšem někteří za padělky) vyvracející původní domněnky a fámy - dle posledních dostupných informací to zatím tedy vypadá, že Socket M2 bude mít 940 pinů a Socket S1 pro mobilní nasazení 638 pinů.

AMD snižuje ceny Sempronů
Záměr společnosti AMD je zřejmý - pro mainstream tvořený Athlony 64 Socket 939 a pro nenáročného zákazníka Semprony a Socket 754. Dodejme ještě, že v roce 2006 by se měla objevit 1207pinová platforma AMD Socket M2. CPU Model Stará cena Nová cena Pokles v % 3100+ 114 108 6,0 3000+ 101 94 6,9 2800+ 88 80 9,0 Sempron (Socket 754) 2600+ 78 70 10,2 3000+ 103 103 - 2800+ 90 90 - 2600+ 80 80 - 2500+ 71 67 5,6 Sempron (Socket A) 2400+ 68 64 5,8

AMD Athlon 64 E3 Venice v Hong Kongu
V Hong Kongu se již objevil dlouho očekávaný AMD Athlon 64 s jádrem E3 Venice. Jako první bude k mání verze AMD Athlon 64 3200+. Stejně jako D0 Winchester i E3 Venice staví na identické 90 nm SOI výrobní technologii (+ přidává podporu SSE3 instrukcí). CPU je taktován na 2 GHz, má 512 kB L2 cache a maximální spotřebu 67 W.

Intel nekončí s procesory Pentium 4 EM64T
Internetem opakovaně probleskla zpráva, že se Intel chystá zrušit 7 procesorů Intel Pentium 4 s EM64T, což by bylo samozřejmě docela divné s ohledem na jejich krátký životní cyklus. PR Intelu, Kari Skoog, k tomu dodává, že jde o prosté přejmenování, před březnem 2005 firma tyto procesory nazývala "Pentium 4 s EM64T" a nyní je označuje jako "Pentium 4 série 500." Eagle: Věc se má zhruba takto - Intel prodával Pentia 4 s EM64T již od léta 2004 (v revizích D0 a E0). Tyto procesory byly značeny koncovkou "F", tedy např. 3.2F GHz. Byly ale určeny pouze pro pracovní stanice, do běžného prodeje se prakticky nedostaly. Protože před několika měsíci byly uvedeny Pentia 4 řady 6xx s 2MB L2, která již EM64T obsahují, a brzy bude uvedena i řada 5x1 (současné 5x0 s 1MB L2, ale navíc se zapnutým EM64T), pak již není důvod k existenci speciálních verzí pro pracovní stanice. Pro koncového zákazníka se tedy nic nemění, řada 5x0 bude stále dostupná a brzy jí doplní (a později nahradí) řada 5x1.

Toshiba demonstruje sílu procesoru Cell na 48 MPEG-2 streamech
Společností Toshiba nedávno ohlášený procesor "Cell" vyvinutý pro herní konzoli Sony PS3 ve spolupráci se Sony Group a IBM Corp. prý umí spoustu věcí - třeba simultánní dekódování 48 rozdílných SDTV MPEG-2 streamů. Tyto byly nahrány na HDD a poté současně čteny, zpracovávány a vysílány na displej 1920 x 1080 pixelů rozdělený do 8 x 6 buněk, v nichž probíhalo v reálném čase promítání ze všech 48 proudů. Z celkem 8 SPE (Synergistic Processor Elements) v procesoru Cell obsažených jich bylo 6 vytíženo dekódováním, 1 jednotka se starala o rozdělení obrazu a poslední se jen tak nudila...

AMD je první se serverovými dual-core procesory
Po té, co Intel toto pondělí prostřednictvím pouhých tří společností - Alienware, Dell a Velocity Micro - jako první představil dvoujádrový x86 procesor, dnes přichází na řadu jeho konkurent AMD s prvními dvoujádrovými procesory pro servery a pracovní stanice. Výkon dvoujádrových Opteronů 275 ve srovnání s nejrychlejším jednojádrovým Opteronem 252. Nové dual-core Opterony nejvyšší řady - modely 865 (1.8 GHz / 2x 1MB L2 cache), 870 (2.0 GHz / 2x 1MB L2 cache) a 875 (2.2 GHz / 2x 1MB L2 cache) - jsou ihned dostupné za ceny $1514, $2149, resp. $2649. Ke konci května je možné očekávat i modely 265, 270 a 275 za ceny $851, $1051 a $1299. Ty se od řady 8xx liší pouze tím, že podporují maximálně dvousocketové základní desky, zatímco vyšší řada až osmisocketové. Ve srovnání s jednojádrovými Opterony umožňují novinky efektivně zvýšit výkon při relativně nižší ceně. Obě jádra v dual-core Opteronu sdílí 144bit paměťový řadič registrovaných DDR400 a tři 1000 MHz HyperTransport kanály. Jádra jsou navzá

Dual-core: proč nemůže uspět
Dual-core je něco, na co mnoho uživatelů čeká jako na úžasnou věc. Pro mě je to jediný typ procesoru, který mi přinese významné zrychlení práce. Přesto tato technologie v sobě skrývá řadu významných limitů, které by měl i běžný uživatel před koupí vědět.

Intel vyhrál závod o první dual-core
Právě před malým okamžikem Intel uvedl Pentium eXtreme Edition 840. Vyhrál tak závod s AMD o to, kdo dodá do prodeje dvoujádrový x86 kompatibilní procesor jako první. Procesor s kódovým označením Smithfield sestává ze dvou jader Prescott, kde každé běží na 3.2 GHz a má k dispozici 1 MB L2 cache. Každé z jader zároveň podporuje HyperThreading, proto celý čip umí zpracovávat až čtyři thready současně, což může v některých aplikacích přinést mimořádně vysoký výkon. Stinnou stránkou je, že nový procesor vyžaduje nové základní desky s čipsetem i955X (také dnes uváděným) a novým napěťovým regulátorem schopným dodat 125A (při resetu dokonce 132.5A). V klidu je udáván proudový odběr neuvěřitelných 65A (to je zhruba tolik, co u Pentia 4 Northwood nad 3 GHz při špičkové zátěži), typická spotřeba při zatížení (TDP) je stanovena na 130W. Cena 999 amerických dolarů činí z této novinky exkluzivní zboží. Pentium eXtreme Edition 840 by měl být ihned dostupný od vybraných dodavatelů, sídlících převážně v USA (Alienware, Dell

Intel chce uvést dual-core už příští pondělí
Po té, co se AMD veřejně přihlásilo k uvedení dvoujádrových Opteronů příští čtvrtek (21. dubna), čímž by se stalo prvním výrobcem, který uvede x86 kompatibilní dvoujádrový procesor, to nakonec vypadá, že prvním by mohl být Intel. Ten se podle známého magazínu The Inquirer rozhodl, že dvoujádrové Pentium eXtreme Edition s podporou HyperThreadingu uvede již příští pondělí (18. dubna). Otázkou ale zůstává, jak Intel zaručí dostupnost a také to, kdo si čip za 999 dolarů koupí. Systémy s dvoujádrovými AMD Opterony jsou již dnes nabízeny společností HP.

AMD dnes uvádí Athlon 64 3700+ s939 (San Diego)
Dnešním dnem se do prodeje dostává dlouho očekávané jádro San Diego - první 90nm jádro s 1MB L2 cache od AMD pro stolní počítače. A právě dnešním dnem toto nahradí dosavadní 0.13um jádro ClawHammer u modelu 4000+ (2.4 GHz, 1MB L2, socket 939). Kromě tohoto modelu je zároveň na novém jádře uveden Athlon 64 3700+ pro socket 939 - ten běží na 2.2 GHz a má také 1MB L2 cache. 3700+ pro socket 939 tak nahradí obdobný model pro socket 754, tedy socket který s Athlony 64 toto čtvrtletí končí. Cena zůstává stejná. Nové procesory podporují SSE3. Přetaktovaný Athlon 64 4000+ s jádrem San Diego Mimochodem, podle již několika předběžných testů jde San Diego výborně přetaktovat, podstatně lépe než Venice.











