
Osmijádrové Nehalem-EX se objeví příští měsíc
Společnost Intel chystá debut svých nových osmijádrových procesorů Nehalem-EX na příští měsíc, kdy by se měly na trhu setkat s konkurenčními dvanáctijádrovými AMD Opteron "Magny-Cours". Procesory Nehalem-EX jsou vyráběny 45nm technologií a dokáží najednou zpracovávat 16 vláken. Pro paměti DDR3 mají připravený vlastní řadič a pak 4 linky sběrnice QPI, podporu technologie Turbo Boost a celkem 24 MB sdílené vyrovnávací paměti třetí úrovně (L3 cache). To vše se skládá ze 2,3 miliard tranzistorů. Nehalem-EX jsou určeny do 4 až 8socketových serverů. Zdroj: TCM

Intel představil nový Classmate PC
Společnost Intel na CeBITu představila novou verzi školního počítače Classmate PC, jež rozšíří řadu Intel Learning Series. Intel slibuje kromě nového designu také vyšší odolnost, lepší schopnost elektronického čtení, vyšší výkon a lepší energetickou účinnost. Jednotlivé modely pak budou představeny v tomto roce. Nové 10,1palcové (rozlišení 1024 x 600) Classmate PC jsou postaveny na procesorech Atom, nabídnou konektivitu Wi-Fi a volitelně také 3G, GPS a WiMAX. Baterie má vydržet až 8,5 hodiny provozu, pak tu je otočná kamera, reproduktor a mikrofon, vodotěsná klávesnice (volitelně i anibakteriální) touchpad i displej a celkově budou Classmate PC odolné proti nárazům a poškrábání. Společnost Intel také spolupracuje s řadou výrobců na vývoji vzdělávacích technologií, jež podporují notebooky Classmate PC. Další informace o počítači Classmate PC se dozvíte po kliknutí na zdroj aktuality. Zdroj: TZ Intel

Intel oficiálně představil procesor Atom N470
Společnost Intel již na konci minulého měsíce představila procesory Atom N470, i když tak dle plánu měla učinit až dnes. O těchto procesorech se ale vědělo už dopředu, že přijdou, takže o žádné překvapení nejde. Co ale nabídnou? Atom N470 vychází z existujících N450 a jde o 45nm jednojádrový čip taktovaný na 1,83 GHz. Obsahuje 512 kB paměti L2 cache a spolupracuje s paměťmi DDR2-667 a čipovou sadou s jádrem GMA 3150. To vše tvoří aktuální platformu Pine Trail a ta s novými procesory bude o něco málo výkonnější. S procesory N470 přijdou například tablety Lenovo IdeaPad S10-3t a samozřejmě si jej nenechají uniknout ani ostatní výrobci. Zdroj: TCM

Souboj levných procesorů AMD a Intel
V dnešním testu levných procesorů AMD a Intel se utká celkem 8 kousků s cenou do 4500 Kč. Na straně AMD jde třeba o zbrusu nový model Phenom II X2 555 BE i Phenom II X4 910e. Od Intelu se zase dočkáme nových modelů Core i3 a i5 "Clarkdale".

Intel hodlá do konce roku přinést vysokokapacitní SSD
Společnost Intel je na poli SSD významným hráčem a v tomot ohledu spolupracuje především s firmou Micron, díky jejímuž vkladu posunul paměti ke 25nm výrobní technologii. Dle nových zpráv hodlá do konce tohoto roku znatelně oživit své řady X25-E a X25-M. Jedná se o verze Enterprise a Mainstream, které tradičně obsahovaly buňky typu SLC, respektive MLC. Nyní však hodlá Intel i u X25-E využít pomalejší MLC vyráběné 34nm procesem. Aktuální verze obsahují 50nm paměti s buňkami SLC. Z toho kouká možný pokles výkonu, ale to se teprve ukáže až s upřesňujícími informacemi Intelu, přičemž záleží také na diskovém kontroleru, na nějž se firmy v poslední době dost zaměřují. X25-E dosáhnou kapacity až 400 GB, přičemž X25-M až 600 GB, ale na druhou stranu od nich můžeme očekávat nižší výkon. Pro ty nejvíce mobilní počítače budou určeny nové X18-M s kapacitami 160 a 300 GB a levná edice (Value) X25-V poskytne zatím jen 80GB model. Ceny však ještě nebyly oznámeny a podrobnějš

Intel a Nokia spojují své platformy Moblin a Maemo
Společnosti Intel a Nokia oznámily, že spojují své platformy Moblin a Maemo za účelem vytvoření nové softwarové platformy založené na OS Linux. Jejím cílem je podpora různých hardwarových architektur, takže i celé spektrum koncových zařízení, do nějž budou patřit kapesní počítače, netbooky, tablety, multimediální telefony, televizory i palubní systémy automobilů. Platforma dostala označení MeeGo a bude vybavena vývojovým prostředním Qt postaveném na schopnostech jádra OS Moblin. Její první verze bude na světě v druhém čtvrtletí tohoto roku a první zařízení s ní se dostanou na trh ještě v tomto roce. Intel s Nokií si od MeeGo slibují široké rozšíření mezi světové firmy - od výrobců hardware po poskytovatele služeb. Záštitu nad novou platformou převzal Linux Foundation, jenž ji podpoří v souladu s "best practices". Zdroj: TZ Intel

Pentium je stále nejpopulárnější značkou procesorů Intel
Společnost Intel v posledních letech vypustila do světa procesory zcela nových značek, ale dle dokumentů viděných redaktory X-bit labs je stále nejvíce populární značka Pentium, jež byla představena již 22. března 1993, tedy téměř před 17 lety. Od té doby urazilo Pentium dlouhou cestu od původního Pentia na 60/66 MHz přes Pentium s architekturou Netburst až po nejnovější a zatím ojedinělé Pentium založené na Nehalemu. Procesory Intel Pentium mají v roce 2010 činit 42 - 43 procent prodaných desktopových modelů a mezi nimi se má zcela zdaleka nejvíce prodat čipů Pentium Dual-Core sérií E5000 a E6000. Ty jsou založeny na architektuře Core 2 a zaberou si 40 procent, což ale není divné, protože vedle těchto procesorů zbývá už jen Pentium Dual-Core pro LGA 1156, kde figuruje zatím pouze model G6950. Podíl nových procesorů Core i7 (Bloomfield, Gulftown a Lynnfield) bude asi 6 procent a prodeje zbylých Core i5 a Core i3 se budou dle očekávání zvedat, jak budou tyto modely nahrazovat

Intel na začátek příštího roku chystá procesory Sandy Bridge
Společnost Intel dle všeho plánuje vypuštění nové generace procesorů založené na architektuře Sandy Bridge již na první čtvrtletí příštího roku. První vypuštěné procesory se dle zdrojů serveru X-bit labs nezaměří na hi-end, ale na mainstream. Nebudou však kompatibilní s momentálními sockety a čipovými sadami. Očekávají se modely s dvěma až čtyřmi jádry s technologiemi Turbo Boost a Hyper-Threading a na stejném kusu křemíku budou i integrovaná grafická jádra. Trumf leží v Intel AVX (Advanced Vector Extensions) dávajícím programátorům možnost zvýšit výkon ve výpočtech v plovoucí řadové čárce či ve zpracování multimédií Oblastí zájmu bude trh, kde momentálně působí procesory Intel Core i7, Core i5 a Core i3 a v závislosti na počtu jader bude jejich TDP pod 65 do 95 W. Využijí se sockety LGA 1155 a čipové sady Intel 6-Series "Cougar Point". Ty mají podporovat rozhraní SATA 6 Gbps, ale zatím to nevypadá na implementaci rozhraní USB 3.0, což je trošku podivné. V druhé polovin

Intel představil nové procesory Itanium 9300
Společnost Intel oficiálně představila nové procesory Itanium 9300 "Tukwila", jak bylo avizováno před několika dny, u nichž slibuje oproti jejich předchůdcům dvojnásobný výkon, osmkrát vyšší propustnost systémové sběrnice, pětkrát vyšší u paměťové sběrnice a sedminásobný nárůst možné kapacity paměti. Podporována je technologie Hyper-Threading, takže počet logických jader se rozšíří ze 4 na 8, využije se nová sběrnice QuickPath a také nová architektura, jež dokáže koordinovat řešení chyb v hardwaru, firmwaru i operačním systému a zlepšuje dostupnost systému povolením jeho obnovy při fatálních chybách. Virtualizační technologie Intelu se představí v druhé generaci s lepším výkonem a efektivitou. Nová Itania budou pracovat s čipovou sadou Intel 7500 schopnou přiřazovat I/O zařízení přímo virtuálním strojům. Příští Itania jsou vyvíjena pod označením Poulson a slibují více vyspělou vícejádrovou architekturu, zlepšení na úrovni instrukcí a hyper-threading i vyšší s

Intel chce být vedoucí firmou na poli SSD
Intel je momentálně největším světovým výrobcem procesorů, čipových sad, grafických adaptérů, Wi-Fi kontrolérů a dalších produktů a v budoucnu chce zaujmout vedoucí pozici také mezi výrobci disků typu SSD. Jak pro EE Times řekl Tom Rampone (generální manažer, NAND Solutions Group, Intel): "Chceme být vedoucí firmou v oblasti SSD. Chceme svými SSD zaplnit mezery v trhu a dostat je do mainstreamu." Momentálně je Intel dle svého přesvědčení na maloobchodním trhu v USA a druhým ve světě. Jenomže u SSD není maloobchod zrovna klíčovou oblastí, protože mezi běžnými zákazníky se tato úložná zařízení kvůli ceně zatím příliš nechytají. IM Technologies vlastněná Intelem a Micronem ale dnes bezesporu má vedoucí postavení, co se technologií týče. To především díky tomu, že používá nejpokročilejší výrobní technologii pro tvorbu pamětí NAND flash. A zde pan Rampone dodává: "Vidíme NAND jako vzrůstající byznys. Z hlediska strategie není důležité být dnes jedničkou ohledně podílu n

Oficiální uvedení platformy Intel Core vPro
Společnost Intel představila své nové procesory Intel Core vPro, které jednak využívají známou funkci Intel Turbo Boost, ale jsou také vybaveny pokročilým zabezpečením a funkcemi pro správu dat. U modelů Core i5 vPro slibuje Intel 80procentní zvýšení výkonu při provozu kancelářských aplikací a třikrát rychlejší zpracování šifrovaného materiálu v porovnání se "současnými běžně používanými počítači" díky HW instrukcím pro AES šifrování.. Platforma s procesory Core vPro zahrnuje základní desky se sadou Intel Q57 Express, síťovým zařízením Intel 82577LM Gigabit pro notebooky a 82578DM pro stolní počítače. Nové počítače již uvádějí známí výrobci jako Acer, ASUS, Dell, HP, Lenovo či Toshiba. A také poskytovatelé IT služeb včetně společností AT&T Tech Support 360 a PlumChoice plánují zabudovat funkce nové technologie Intel Core vPro do své nabídky pro malé a středně velké podniky. Dočkáme se také technologie Intel Anti-Theft 2.0, jež je schopna zablokovat přístup k počítači,

Procesory Tukwila od Intelu putují na trh
Společnost Intel se zpožděním začal dodávat na trh svá nejnovější Itania s kódovým označením Tukwila a ta s velkou slávou budou oficiálně představena nejspíše příští měsíc. Vyráběny jsou 65nm technologií a jejich specifikace vypadají skutečně zajímavě. Tukwila mají čtyři jádra, dva integrované paměťové řadiče, mohou zpracovávat až osm vláken najednou a disponují 30 MB vyrovnávací paměti. Za to všechno si řeknou maximálně o 130 W energie. Intel slibuje více než dvojnásobný výkon oproti předchozím Montvale a přidává další funkce například pro virtualizaci. Nakonec tyto novinky nahradí procesory Poulson další generace Itania, které budou vyráběny 32nm technologií. Zdroj: TCM

Intel a Micron posunují NAND Flash k 25 nm
Společnosti Intel a Micron, které dlouhodobě spolupracují na vývoji pokročilých technologií výroby NAND Flash pamětí, oznámily další milník. Je jím výroba příslušných čipů pomocí 25nm technologie vyvinuté firmou IM Flash Technologies (IMFT), již Intel s Micronem společně vlastní. To je jistě dobrá zpráva pro nás, ale již ne tak dobrá pro konkurenty. 25nm 8GB MLC NAND IMFT byla schopná pomocí nového procesu vyrobit 64Gb, tedy 8GB MLC NAND čip, jehož plocha je pouze 167 mm čtverečních. To je o trochu méně v porovnání s plochou 4GB čipu vyrobeného 34nm technologií. Co to znamená, je jasné - více kapacity a nižší cena a navíc se spuštění produkce 25nm 8GB čipů plánuje již na druhé čtvrtletí tohoto roku. Zdroj: TCM

Podrobnosti o přicházejících Core i5, i7 a i3
Společnost Intel si pro nadcházející kvartály připravuje nové procesory Core i5, i7 a i3, o nichž se na světlo dostaly zaručeně neověřené informace. Jednak byl zmíněn model Core i7-930 pro socket LGA 1366, jenž nabídne frekvenci 2,8 GHz. Jeho čas má přijít poslední únorový den, kdy s cenou 284 USD nahradí Core i7-920. Dne 16. března se očekává první Gulftown, čili šestijádrový Core i7-980X na frekvenci 3,33 GHz (asi 999 USD) a v polovině května 3,6GHz Core i5-680 se dvěma jádry za očekávanou cenu 284 USD. Ještě do půlky roku se očekává 3,06GHz Core i7-880 za 562 USD a také 3,2GHz Core i3-550 (asi 133 USD). Třetí čtvrtletí je čas pro další šestijádrový model Core i7-970, který by mohl být taktován na 3,2 GHz za cenu asi 562 USD. Těm bude v této době dle plánů konkurovat šestijádrový AMD Thuban. Zdroj: TCM

Intel vyhlášen největším dobrovolným spotřebitelem zelené energie
Společnost Intel se pochlubila, že byla asociací EPA vyhlášena největším dobrovolným spotřebitelem zelené energie. K tomu můžeme také dodat několik zajímavých informací, jako že si Intel objednal osm nových instalací fotovoltaických panelů, které budou vybudovány ve 4 státech USA a postarají se o dodávky kolem 2,5 MW energie. Dále společnost zvýší nákup kreditů obnovitelné energie o 10 procent na 1,43 mld kWh, což má pokrýt více než 51 procent její spotřeby v USA a to vše se děje v rámci dlouhodobé iniciativy o snížení uhlíkové stopy. Díky ní Intel od roku 2001 ušetřil na 650 milionů kilowatthodin. Zmíněné solární instalace budou dokončeny v průběhu následujících sedmi měsíců a všechny až na jednu si najdou místa na střechách továren Intelu. Ta bude umístěna v kalifornském Folsomu, kde zabere 2,5 hektaru a poskytne 1 MW energie. O investice do čistých technologií se stará Intel Capital, jenž již do desítek firem nalil na 125 milionů dolarů. Ty se ve velké míře zabývají

Intel ovládl trh s grafickými čipy i ve čtvrtém čtvrtletí
Hlavně díky integrovaným čipům se společnosti Intel podařilo dosáhnout 55,2% podílu na tomto trhu, to je nárůst 1,6 % oproti třetímu čtvrtletí. Zbývajícím firmám působícím v tomto segmentu se již příliš nedařilo. AMD mělo 19,9% podíl, což znamená pokles o 0,2 %. Zatímco NVIDIA dosáhla 24,3 % a to je opět pokles z 25,3 %, kterých dosáhla ve třetím čtvrtletí. Společnost VIA Technologies prodala těchto čipů také méně a usadila se na 0,6 %. Celkově s v roce 2009 prodalo o 14 % více kusů grafických čipů než v roce 2008 a totiž 425,4 miliónů. Pro rok 2010 se předpokládá 27,9 % nárůst a prodeje ve výši 544 miliónů kusů. Zdroj: TCM

Intel vypustil tři nové procesory do socketu LGA 775
V záplavě nových procesorů do socketů LGA 1156 a LGA 1366 společnost Intel nezapomíná také na starý LGA 775, pro nějž si připravila tři nové procesory - Core 2 Quad Q9500, Pentium E6600 a Celeron E3400. Modely Core 2 Quad Q9500 jsou v tisícikusových sériích prodávány za 183 USD a nabízí frekvenci 2,83 GHz, 6 MB L2 cache a 1333MHz FSB. Pentium E6600 se dvěma jádry má cenu 84 USD a pracuje na frekvenci 3,06 GHz, má 2 MB L2 cache a 1066MHz FSB. A nakonec Celeron E3400 s rovněž dvěma jádry stojí 53 USD, mají pracovní frekvenci 2,6 GHz, 1 MB L2 cache a 800 MHz FSB. Dále Intel také snížil ceny procesoru E6500 z 84 na 74 USD, E5400 ze 74 na 64 USD a E3300 z 53 na 43 USD. Zdroj: TCM

Intel zvýšil meziroční čtvrtletní zisk o 875 procent
Společnost Intel na konci minulého týdne vydala tiskovou zprávu o svých finančních výsledcích, kde mimo jiné uvedla, že její čtvrtletní čistý zisk činil 2,3 miliardy dolarů, což znamená meziroční zvýšení o 875 procent. Výnosy za stejné období přitom činily 10,6 mld USD a rekordní marže dosáhla rekordních 65 procent. Do výsledků za 4. čtvrtletí se také promítlo vyrovnání se společností AMD. Té se totiž dle dohody staré několik týdnů zavázal vyplatit asi 1,25 mld USD, takže provozní zisk bez zohlednění principů GAAP tak činil 3,7 mld USD. Rapidní zlepšení výnosů Paul Otellini připisuje vysokým investicím do inovací ve výrobě a produktech v minulosti: „Tato strategie nám umožnila dosáhnout výjimečné provozní efektivity při zachování růstu v našich tradičních oblastech a využít příležitostí na nových trzích i přes současné složité ekonomické klima. Naše schopnost přestát bez újmy i tuto fázi ekonomického cyklu jasně ukazuje, že mikroprocesory jsou v moderním světě ne

Intel: výkonní pracovníci firmy AMD přiznali neschopnost konkurovat
Společnost Intel v obraně proti obvinění FTC – Federální obchodní komise – o nečistých obchodních praktikách uvedl, že AMD bylo neúspěšné na trhu s desktopovými počítači a notebooky proto, že Intel měl plně integrované platformy, kdežto AMD ne. Navíc dle Intelu i samotní výkonní pracovníci AMD měli přiznat, že jejich firma není schopna svou nabídkou konkurovat. Henry Richard, výkonný viceprezident marketingu AMD v letech 2002 až 2007, měl prý prohlásit, že kdyby v AMD nepracoval, nikdy by si platformu této firmy nezvolil pro svůj osobní počítač. Navíc měl označit AMD jako firmu zatíženou reputací vypovídající o nabídce sice levných, ale méně spolehlivých a méně kvalitních produktů. Tím však pan Richard dle Intelu neskončil. Měl rovněž nazvat AMD patetické kvůli tomu, že prodává procesory spíše než celé platformy a že v komerčním segmentu jasně stojí pod Intelem. Na tom je bezesporu něco pravdy, ovšem otázkou je, jakou spojitost to má se žalobou podanou FTC. Intelu

FTC chce zjednodušit licenční podmínky pro x86 a donutit Intel ke spolupráci s jinými firmami
Federal Trade Commission, čili Federální obchodní komise, s firmou Intel nemá zrovna přátelské vztahy především kvůli údajnému zneužívání monopolního postavení. O tom již padly žaloby a nyní se čeká na výsledek soudní pře. Nyní chce FTC zařídit, aby se výrazně zjednodušilo licencování čipů x86 a příslušných kompatibilních čipových sad. To by mělo zařídit nárůst konkurence v této oblasti, ovšem to jednak není jisté a potom je nad slunce jasné, že Intel se bude bránit všemi prostředky tomu, aby si dobrovolně nechal "pod okny" vyrůst soutěživé soupeře. Pokud také soud shledá firmu Intel vinnou z kladených obvinění, hodlá ji FTC také donutit k oživení vzájemných licenčních ujednání s firmami jako NVIDIA, SIS či VIA, aby tyto mohly opět vyrábět čipové sady pro procesory Intel. Momentálně totiž existují čipové sady pro procesory Core i7/i5/i3 pouze od Intelu a ostatní výrobci byli odstřihnuti. Jenomže vzhledem k tomu, že nejnovější procesory v sobě nesou kromě paměť

Intel a nejen nové procesory Core pro tento rok
Firma Intel nám předložila pro aktuální rok nové procesory Core i7, i5 a i3, kde se představí také 32nm výrobní proces využitý i pro integraci grafiky do některých z čipů, Celkově nové produkty, kam se řadí vedle procesorů také bezdrátové adaptéry a čipové sady, čítá na 25 kusů, Jedná se vedle Core i7, i5 a i3 o sady Intel 5 Series a adaptéry Intel Centrino Wi-Fi a WiMAX s funkcemi Intel My WiFi, Lépe však vše ukáží tabulky: Intel Arrandale Intel Core Mobile Processors Procesor Frekvence (GHz) Turbo Frekvence (GHz) Jádra/vlákna Frekvence GPU (MHz) Cena v 1000kusové sérii Intel Core i7-620M 2,66 až 3,33 GHz 2/4 500-766 $332 Intel Core i5-540M 2,53 až 3,06 GHz 2/4 500-766 $257 Intel Core i5-520M 2,4 až 2,93 GHz 2/4 500-766 $225 Intel Core i5-430M 2,26 až 2,53 GHz 2/4 500-766 - Intel Core i3-350M 2,26 n/a 2/4 500-667 - Intel Core i3-330M 2,13 n/a 2/4 500-667 - Intel Core i7-640LM 2,13 až 2,93 GHz 2/4 266-566 $332 Intel Core i7-620LM 2,0 až 2,80 GHz 2/4 266-566 $300 Intel Core i7-640UM 1,2

Intel oficiálně oznámil platformu Pine Trail
Společnost Intel plánuje na CES 2010 představit asi 17 nových čipů, ovšem s platformou Pine Trail, tedy druhou generací Atomů, na nový rok nečekala. Nové Atomy nebudou tři, jako v předchozím případě, ale pouze dva. Pine Trail využije nový čipset NM10 a tři nové procesory: jednak N450 jako jednojádrový mobilní procesor pro netbooky, pak podobný D410 pro nettopy a nakonec pro ně také dvoujádrová varianta D510. Všechny tři procesory budou vyráběny 45nm technologií a jejich takt se zastaví na 1,66 GHz. Čipová sada NM10 má s procesory N450, D410 a D510 TDP na hodnotě 7 W, 12 W a 15 W. To by mělo činit asi 20procentní úsporu spotřeby (nejspíše oproti aktuální generaci). První netbooky s Pine Trail se mají objevit již 4. ledna, ovšem některé servery již dostaly k recenzi novinářskou verzi netbooku Asus Eee PC 1005PE s Pine Trail, například Engadget. Zdroj: TCM

SHWallpaper - 20. kolo Počítač budoucnosti: vyhodnocení
V listopadu bylo možné se zúčastnit 20. kola naší soutěže SHWallpaper spočívající v tvorbě wallpaperů s tématikou Počítač budoucnosti, jehož sponzorem byla společnost Intel. Galerie všech zařazených wallpaperů je k dispozici zde. Od 8.12....

Šestijádrový Intel Core i7 980X bude představen v březnu
Společnost Intel přesunula plánované vydání procesoru Core i7 980X (Gulftown). Původní plán byl vydat procesory ve druhém čtvrtletí roku 2010, nově se jedná o první čtvrtletí, resp. měsíc březen. Pravděpodobně by tak mohl být k vidění již na CeBITu. Procesor Core i7 980X je vyroben 32nm procesem, pasuje do socketu LGA 1366, má šest jader a tím pádem je schopen zpracovat díky technologii Hyper-Threding až dvanáct vláken. Společná L3 cache má kapacitu 12 MB a TDP procesoru je stanoveno na 130 W. Procesor by měl fungovat na všech deskách Intel X58, ale bude na nich potřeba provést update BIOSu. Např. společnost Asus má již 8 desek, které jsou připraveny pro procesory Gulftown. Odhadovaná cena procesoru je v přepočtu 17 500 Kč ($999). Zdroj: TCM












