Seznam kapitol
Po posledním testu hi-endových procesorů AMD a Intel se dnes podrobně zaměříme na několik velmi odlišných modelů, kde budou figurovat také nejnovější kousky z nabídky AMD. Jejich soupeři pak pochopitelně pochází z nabídky firmy Intel.
Hry s NVIDIA GeForce GTX 480
Do herních testů na úvod zařadíme i celkový výsledek z benchmarku
3DMark Vantage
, který ukazuje především na výkon sestavy v počítačových hrách. Zde je také důležité uvést, že procesory se mohly ukázat v tom, jak uspokojí potřeby výkonné grafické karty NVIDIA GeForce GTX 480, která v tomto není zrovna nenáročná. Větší váhu ale budou mít reálné výsledky v titulech
ArmA 2
,
Company of Heroes
,
Operation Flashpoint: Dragon Rising
,
Starcraft 2
a
Need 4 Speed: Shift
.
Rozdíly ve výkonu reprezentované celkovým výsledkem 3DMark Vantage nejsou nijak velké, ovšem jednak jde o syntetický benchmark a potom také velmi záleží na grafické kartě, kterou měly všechny procesory k dispozici stejnou. Dle očekávání však nejlépe dopadl Intel Core i7-970, neboť ten měl i nejlepší výsledek z CPU testu ve stejném benchmarku.
Test Arma 2 jsme mohli díky přítomnosti silné grafické karty konečně osolit a nastavit vyšší rozlišení, detaily i viditelnost než obvykle. To zvláště nelibě nesly procesory AMD, které končily tam, kde začínaly procesory Intel Core, což je ne zrovna lichotivý výsledek. Na druhou stranu celkem odpovídá jiným
, které provedl Petr Štefek. ArmA 2 je zkrátka nenažraná.
To starší titul Company of Heroes už ukazuje procesory AMD v lepším světle, ovšem modely Athlon II se kvůli absenci L3 cache znatelně propadají. Zde je zkrátka důležitá frekvence a architektura plnohodnotných desktopových procesorů.
Další graf přináší poněkud překvapivý, ale ověřený propad procesorů Intel Core i3 a Core i5, které nedosahují ani na polovinu výkonu Core i7 a na nejrychlejší AMD Phenom II X4 970 BE už vůbec ne. Tomu evidentně k prvenství přispěla především vysoká frekvence.
Na druhou stranu se nám v testu Starcraft 2 ukáží zase jednou schůdky od nejslabších Athlonů II přes Phenomy II, Core i3 a Core i5 až k nejvýkonnějším Core i7.
A nakonec nám podobnou věc předvedl i závodní titul Need for Speed: Shift, v němž však vystrčil růžek procesor Phenom II X4 970 a předehnal ostatní své soukmenovce i soupeřovy Core i3 a Core i5. Na druhou stranu se Core i7 opět mohou pouze usmívat ze svého piedestalu prvenství.