
AMD připravuje SSE5
Multimediální instrukce SSE se dočkají další, tentokrát už páté verze. Tentokrát s nimi nepřijde Intel, nýbrž AMD. Jako vždy, i tentokrát bychom se měli dočkat nových instrukcí a rychlejšího zpracování. Ačkoli SSE5 už je k dispozici vývojářům, hardwarová implementace v procesorech na sebe nechá čekat až do roku 2009. Tehdy se objeví procesory AMD Fusion a jádra "Bulldozer". Největší a rozhodně velmi vítanou změnou jsou tříoperandové instrukce. Dosavadní dvouoperandové instrukce se sice dají používat a používají, ale práce s nimi je občas dosti obtížná, zejména u složitějších výpočtů. Tomu je nyní konec a matematické i logické instrukce budou moci pracovat se třemi operandy. Takové instrukce podporují například některé RISC architektury. Užitečnou instrukcí je také například Fused Multiply Accumulate, která zvládá provést násobení a následně součet a to opět se třemi operandy. Profitovat z toho budou zejména grafické programy, vektorová matematika, příp. programy pro zpracování zvuku. Zdroj: www.

Intel Xeon 5160 (Woodcrest) proti AMD Opteron 2222: energetická účinnost
V posledních týdnech jsou čím dál tím více všichni napjatí ohledně vydání nových Opteronů – Barcelona, ale ty budou zpočátku cenově nedostupné a jelikož má trh jistou setrvačnost, dlouho se ještě budou kupovat staré Opterony (s architekturou K8), stejně jako na straně Intelu se kupují mnohem levnější Xeony s jádrem Woodcrest. Právě na servery s těmito procesory se podívala společnost Neal Nelson & Associates, když je ve svém testu srovnávala. Důvodem pro test bylo také prohlášení výkonného ředitele Intelu Paula Otelliniho, který 18. června řekl, že Intel při porovnání energetické účinnosti vede. NN & A se tedy zaměřila hlavně na výkon v porovnání se spotřebou, ale i na to, jak se křivka vyvíjí při osazení 2, 4, 6 a 8 GB pamětí. Velikost pamětí (GB) Transakcí za minutu Spotřeba (Wh)* Rozdíl spotřeby (Wh) Procentuální rozdíl spotřeby Xeon Opteron Xeon Opteron 2 12 069 12 050 141,3 126,8 29,0 10,3 2 9 652 9 653 137,1 124,5 25,2 9,2 2 7 242 7 241 132,6 120,3 24

Diamond Multimedia znovu začne vyrábět profesionální grafické karty
Společnost Diamond Multimedia představí novou řadu profesionálních grafických karet VFX 2000, které budou nejen prvními profesionálními grafikami od Diamondu po několikaleté přestávce, ale také první profesionální grafické karty od AMD produkované jinou společností. Vlajkovou lodí se má stát Diamond VFX 2000, coby ekvivalent k ATI FireGL V8650 s 2 GB GDDR4 paměti na 2 GHz a jádrem ATI R600 s 320 unifikovanými shadery. Karta bude určena pro DCC (Digital Content Creating) a přijde s cenou 2799 USD. Zajímavostí je, že značka FireGL původně pochází od Diamondu, který ji používal pro karty s čipy 3Dlabs a IBM. Následně ji však v roce 2001 získala společnost ATI a s ní samozřejmě poté AMD. To pak povolilo firmě Sapphire, aby značku FireGL využila ve svých produktových řadách. Zdroj: X-bit labs, Hothardware

AMD přišlo s novými Opterony
Společnost Advanced Micro Devices potichu přišla s novými serverovými procesory Opteron, které se tak představují ani ne půl měsíce před velmi očekávanými jádry Barcelona. Jedná se o rodinu Special Edition (SE) se dvěma jádry, vyšší spotřebou energie, ale i vyšším výpočetním výkonem. Konkrétně se jedná o procesory AMD Opteron 8224 SE a 2224 SE, jež pracují na frekvenci 3,2 GHz, mají TDP 120 W a jsou určeny pro víceprocesorové, respektive dvouprocesorové systémy. Dále AMD uvedlo modely 8222, 2222 a 1222 s frekvencí 3 GHz a TDP 95 a 103 W. V 1000kusových sériích přijde jeden 2224 SE na 873 USD a 8224 SE na 2149 USD. Po těchto kouscích už od AMD můžeme čekat především procesory postavené na nejnovější architektuře AMD K10. Zdroj: X-bit labs

Možné specifikace Radeonů HD 2950
Podle zdroje serveru VR-Zone budou grafické karty s novými jádry RV670 vyráběnými 55nm technologií označovány jako Radeony HD 2950 Pro, neboť budou mít stejné frekvence jako karty s R600, ale díky výrobní technologii klesne spotřeba a tím pádem i množství produkovaného tepla. Karty využijí mít 320 stream procesorů a 256bitovou paměťovou sběrnici. Také budou dvě verze těchto karet, Gladiator a Revival. Frekvence jádra Gladiatoru bude mít hodnotu 825 MHz a takt pamětí GDDR4, jichž se v referenční verzi objeví 512 MB, se zastaví na 2,4 GHz. Verze Revival bude slabší, s frekvencí jádra 750 MHz a pamětí GDDR3 1,8 GHz, přičemž se objeví i verze s 256 MB. Obě karty mají zabrat pouze jeden slot a přinesou také plnou podporu DirectX 10.1 a Shader modelu 4.1. Samozřejmě budou již určeny pro sběrnici PCI Express 2.0. První vzorky mají vyjít v září, partnerům pro montáž do sestav je AMD dodá v prosinci a retailových verzích se dočkáme buď ještě tento rok, nebo až po Silvestru. Cena kar

Další střípky o K10
Jak se blíží vydání K10, přibývají další a další informace do skládačky zvané K10. Na počest svému jménu bude první místo, kde začne prodej čtyřjádrových Opteronů, španělská Barcelona. Druhým místem bude oblíbená destinace AMD, New York. Ven také uniklo video popisující montáž procesorů Barcelona, pravděpodobně původně určené pro partnery, kteří dostanou Barcelony jako první. Video je ke shlédnutí na serveru YouTube. Technik v něm mění celý BIOS, ale po upgrade jej postačí upgradovat „flashnutím“. AMD také předvedlo systém osazený čtyřjádrovým Phenomem, údajně s frekvencí 3 GHz. Na sestavě běžela hra Stranglehold, která sice využívala všechna čtyři jádra. Procesor byl chlazen běžným vzduchovým chladičem a prý „nebyl tak horký.“ Zdroj: Fudzilla -1, 2, 3

Proč mají 65nm procesory AMD nízké frekvence?
Na serveru The Inquirer se objevil rozbor o tom, proč mají 65nm procesory AMD tak nízké frekvence. Poslední revizí 90nm X2 procesorů byla F s podporou DDR2 a patic AM2 (na straně Athlonů) a 1207 (na straně Opteronů) ve dvou verzích dle velikosti L2 cache. V plánu bylo vydat 65nm čipy jakožto revizi G pro AM2 a následně se přesunout ke K10. Jenže 65nm čipy spatřily světlo světa až na konci minulého roku a K10 Opterony byly očekávány v první polovině tohoto roku. Jelikož majitelé serverů rádi komponenty s dlouhou životností a to půl roku není, bylo rozhodnuto nedělat 65nm Opterony s 2 x 1 MB L2, ale pouze Athlony X2 s 2 x 512 KB. Pak by přišly Opterony K10 a všichni by byli šťastní. Nejvýkonnější 65nm Athlon 64 X2 Jenže Opterony nabraly zpoždění, které nic nevyplnilo. Bylo nutno pokračovat ve výrobě 90nm Opteronů. Mezitím však pokračuje výroba 65nm Athlonů X2, ovšem rozdíl oproti 90nm verzím je jen v tom, že AMD ušetří křemík. Ve srovnání s 90nm čipy na stejné frekvenci, které vlastní 2 x 1 MB L2, jso

Drobky kolem hospodaření AMD
Podle jednání AMD to vypadá, že na tom opravdu není nejlépe, je totiž na nejlepší cestě, jak zabřednout do velkých problémů. Řeč je o splácení úvěru úvěrem, resp. směnkami. Celkem vymění 5,75 % akcií za necelé 1,5 miliardy dolarů v případě, že do roku 2012 nebude schopno balík směnek zaplatit. Většina peněz z 1,5 miliardy zřejmě bude použita na splacení úvěru u Morgan Stanley Senior Funding, kde si společnost vypůjčila 2,5 miliardy pro zaplacení akvizice ATI. Zároveň se objevily zmínky o tom, že AMD možná přece jen postaví novou FAB ve státě New York. Lhůta pro rozhodnutí je do roku 2009, ale není problém začít stavět na jaře příštího roku. Celá stavba má stát přes 3 miliardy dolarů, ale stát by v případě stavby poskytl podporu ve výši 1,2 miliardy dolarů. Továrna by mohla začít produkovat čipy v roce 2011, resp. 2012. Na druhou stranu sehnat peníze na stavbu by nemusel být tak velký problém, neboť kromě nových procesorů, které se jistě stanou podstatným zdrojem příjmů, nyní AMD prodalo staré

AMD zveřejňuje podporu Barcelony operačními systémy
Čtyř jádrové Opterony s jádry Barcelona již čekají za dveřmi na vypuštění do světa a AMD kromě cen prvních modelů zveřejňuje i první oficiální odpovědi na otázky typu: „Jaké systémy budou Barcelonu podporovat?“ či „Co je potřeba pro upgrade na čtyřjádrové Opterony?“ a k tomu popis technologií, které budou procesory obsahovat i s oficiálními názvy, jak ukazuje tabulka. Technologie Independent Dynamic Core je součástí PowerNow! pro snížení spotřeby a bude vyžadovat ovladač pro systém. AMD však zatím neřeklo, jestli bude ke stáhnutí z jejich stránek či se bude dodávat s procesory. Technologie CoolCore je integrována do procesoru a nemá vyžadovat žádný ovladač či software. Poslední technologie pro snížení spotřeby a zároveň první pro zvýšení výkonu je Dual Dynamic Power Management. Podpora bude záležet na základní desce a software na tuto funkci nebude mít vliv. AMD má zveřejnit seznat základních desek, které ji budou podporovat. Pro Wide Floating Point Accelerator bude nutno každý program zvlášť p

AMD připravuje nový SouthBridge SB750
Již za několik měsíců se má dostavit nová čipová sada od AMD - RD790, pro niž bude určen southbridge SB700, ale z toho AMD v minulosti odňalo podporu konfigurace RAID 5 a zbyla v ní pouze podpora pro RAID 0, RAID 1 a RAID 10. Společnost AMD však již připravuje nového nástupce, southbridge SB750, jenž už RAID 5 podporovat bude. Jinak se ale nedá mluvit o nové generaci, protože ostatní specifikace zůstávají stejné. Oba southbridge tak budou podporovat až 12 USB 2.0 portů, dva USB 1.1, šest SATA 3Gb/s portů, HD Audio a až 2 GB paměti Flash vyhrazené pro ReadyBoost a ReadyDrive. Tento southbridge pak bude následovat koncem příštího roku SB800 pro sady RD890. Zdroj: VR-Zone

AMD v září uvede dva procesory "Barcelona", zveřejněny ceny procesorů
10. září 2007 se konečně objeví nové čtyřjádrové procesory AMD s kódovým označením Barcelona. Bude se jednat o procesory do sestav se dvěma CPU, označení bude znít Opteron řady 2300. Procesory do osmi-procesorových systémů pak logicky ponesou jméno Opteron 8300. Nejprve se představí modely Opteron 2348 a 2350 s frekvencí 1,9 GHz, resp. 2,0GHz, 95W TDP spotřebou a cenami $320, resp. $390. V říjnu se pak objeví Opteron 2354 s frekvencí 2,2 GHz a cenou $610, hovoří se však o tom, že by se přeci jen mohl objevit už i na konci září. Procesor Opteron 2352 má frekvenci 2,1 GHz a cenu $450. Posledním procesorem s 95W TDP je Opteron 2356 s taktem 2,3 GHz a cenovkou $795. Výkonnější Opterony 2358 a 2360 s takty 2,4 GHz, resp. 2,5 GHz budou mít už 120W TDP. Cena prvně jmenovaného činí $1180, u nejvýkonnějšího cena zatím známá není. Procesory Opteron 2300 s frekvencí nad 2,0 GHz se budou objevovat v průběhu posledního čtvrtletí tohoto roku. Jak již bylo řečeno, objeví se také verze pro osmiprocesorové sesta

AMD uvedlo Athlon 64 X2 6400+ "Black Edition"
V Tokiu v Japonsku uvedlo AMD nejvýkonnější procesor staré řady Athlon 64 X2 postavené ještě na 90nm jádrech. Při použití této již dosti zastaralé technologie výroby překvapí frekvence nového procesoru Athlon 64 X2 6400+ "Black Edition", která činí 3,2 GHz. Označení "Black Edition" označuje černou krabici, v níž jsou procesory dodávány a naznačuje, že půjde pravděpodobně pouze o limitovanou edici procesorů, to ovšem jisté není. Procesor Athlon 64 X2 6400+ "Black Edition" má 2MB L2 cache a poměrně dosti vysokou spotřebu TDP, která má hodnotu 125 W stejně jako u modelů 6000+ (i když tyto by měly být dodávány i v úspornějším provedení). Procesor bude k dispozici od v druhé polovině tohoto měsíce, hovoří se o 20. srpnu. Ceny jsou zatím nejisté, hovoří se o cenách kolem $240, někteří američtí prodejci již nabízejí předobjednávky, obvykle za ceny kolem $260-$290. Zdroj: my.ocworkbench.com, www.tgdaily.com

DDR2 vs DDR3 a Intel vs AMD
Na serveru The Inquirer se nedávno objevilo několik odkazů na různé testy komponent, mimo jiné DDR3 pamětí. Všichni výrobci totiž zákazníky ohromují vysokými frekvencemi a slibují vysoké propustnosti, ale je tomu tak? Jediný, kdo v současné době podporuje DDR3, je Intel, ovšem ten se stále u FSB drží šířku pásma pouhých 64 bitů. Ani paměti taktované na frekvenci 2 GHz tak nenabízejí v syntetických benchmarcích větší propustnost než necelých 9 GB/s, přitom propustnost pamětí DDR2 taktovaných pouze na 1,33 GHz, je také kolem 8,5 GB/s. Paměti DDR3 tak prakticky prozatím nenabízejí absolutně žádný výkon navíc. To samé, ale přímo v porovnání téměř totožných komponent, tvrdí i starší test zveřejněný zde. Pokud si navíc uděláme srovnání s AMD, tak zde je výhra AMD naprosto jistá. Již i nejobyčejnější DDR paměti měly propustnost přes 6 GB/s, u DDR2 pamětí pak není problém dosáhnout 10 GB/s, což je stále více, než nabízí DDR3 u Intelu. Jak jsem již říkal dříve, pravý boom DD

AMD a Intel: výkon ve hrách
Na serveru Legion hardware se objevilo poměrně rozsáhlé srovnání celkem sedmi procesorů od firmy AMD a 11 od Intelu dle jejich výkonu ve hrách. V testech se hrály hry Company of Heroes, Far Cry, F.E.A.R. a X3: Reunion na kartách z rodiny NVIDIA GeForce 8000 (8600 GTS 256 MB, 8800 GTS 320 MB a 8800 GTX). Testy potvrdily, že se syntetické benchmarky, kde Intel jasně vede, mohou od skutečnosti opravdu výrazně vzdalovat. Z testů totiž vyplývá, že samozřejmě nejvyšší výkon nabízejí high-endové modely procesorů obou stájí, velmi zajímavé ovšem je, že rozdíl ve výkonu mezi procesory na „stejných“ výkonových příčkách je vždy skoro zanedbatelný. To je opravdu zajímavé zjištění, neboť se objevují názory, že procesory AMD jsou naprosto odepsané a pouze grafickou kartu brzdí. Tento test dokazuje, že dokonce i stará architektura AMD má ještě co nabídnout, obzvláště vezmeme-li v potaz, že s trochou šikovnosti se téměř každý model dá přetaktovat na frekvenci kolem 3 GHz, čímž se dosáh

AMD znovu zlevňuje
Zatímco předchozí zlevňování bylo dlouho dopředu ohlášené a důvodem prý nebyla cenová válka s Intelem, ale pouze příchod výkonnějších modelů a dlouhá doba pobytu procesorů na trhu, nyní to vypadá, že AMD vstupuje do cenové války. Ačkoliv AMD nic neřeklo oficiálně, dle zaměstnanců Severoamerického regionálního marketingového týmu půjdou ceny modelů Athlon 64 X2 4000+, 4200+ a 4400+ dolů 13. srpna, tedy v pondělí. Před několika dny také AMD zlevnilo Opterony revize E. Je pravděpodobné, že další modely je budou brzy následovat. Již brzy tedy uvidíme, jestli nás TheInquirer "netahá za fusekli". Zdroj: TheInquirer

Defektní Radeony neexistovaly, říkají výrobci
Zprávy o množství defektních Radeonů řady HD 2400 a HD 2600 se prý nezakládají na pravdě. Světem přitom kolovaly informace o desetitisících stáhnutých produktů předních partnerů AMD, avšak firmy Asustek Computers, MSI a Gigabyte Technology popřely, že by nějaké problémy odhalily, natož aby pak stahovaly z trhu své karty. Jeden ze zainteresovaných inženýrů na Taiwanu řekl, že AMD dodalo nějaké čipy bez UVD společnosti Acer pro účely jejího projektu a to je vše. Ostatní čipy dodané partnerům AMD mají mít UVD aktivované. Je to prý právě Acer, kdo je původce těchto zpráv a my opět můžeme vidět, jak se jedna malá dezinformace může rozvinout v jednu velkou internetovou blamáž. Zástupci zmíněných firem poskytli oficiální vyjádření, aby rozmetali poslední pochyby. Společnost Gigabyte potvrzuje, že neobdržela žádné Radeony HD 2400 a HD 2600 s nefunkčním UVD a také AMD říká, že momentálně nejsou v prodejních kanálech žádné jejich karty s potížemi s UVD. Zdroj: DailyTech

AMD Graphics Product Group: Multi-GPU je budoucnost
Podobné zprávy jsme už slyšeli v podání firmy 3Dfx, ale to je již dávno, a tak se pojďme podívat na vizi společnosti AMD a její grafické součásti ATI. Ta věří, že budoucnost vysoce výkonných grafických subsystémů je v Multi-GPU technologiích, které se využívaly již dříve, ale ne tolik u produktů pro běžné zákazníky. "Lidé z AMD jednoduše už nezajímá vývoj velkých jednotlivých grafických procesorů a místo toho dávají přednost škálování nabídky pomocí Multi-GPU," řekl Richard Huddy (Developer Relations Chief, AMD graphics product group). Problém dle pana Huddyho leží v tom, že GPU mají tendenci být stále menší, jak pokračuje vývoj výrobních procesů a s postupem času bude těžko možné je vybavovat širokými paměťovými sběrnicemi a mohlo by se tak narazit na nízkou paměťovou propustnost. A řešením má být právě spojení výkonu několika GPU dohromady. Zatím není zcela jasné, zda teda AMD hodlá zastavit produkci grafických karet s cenou 400 USD a více. Třeba již brzy AMD odha

AMD Fusion: TSMC bude vyrábět jen GPU část
Ačkoli se původně zdálo, že procesor AMD Fusion s integrovaným grafickým čipem bude vyrábět v jeho low-endových verzích společnost TSMC, nebude tomu tak. TSMC bude vyrábět pouze GPU části a to 55nm procesem. Společnost již chystá přechod na výrobu GPU touto technologií. Procesor bude vyráběn u AMD (v továrně Fab 36 nebo Fab 38), případně společností Chartered, zde půjde pro změnu o 45nm výrobní technologii. Oba komponenty, procesor i s grafickým čipem, pak budou spojeny do jednoho package a prodávány jako jedna součástka. Zdroj: www.digitimes.com, www.techreport.com

AMD vypouští svou novou řadu profesionálních grafických karet FireGL
Společnost AMD vypouští novou řadu profesionálních grafických karet, které nejsou založené na ničem jiném než na sérii HD 2000. Nové karty ATI FireGL přichází po posledním, rok starém updatu v podobě FireGL V7350 s 1 GB paměti a budou se rozprostírat od low-endu V3600 až po nejvýkonnější V8650. FireGL V3600 Nový low-end v podobě ATI FireGL V3600 je založen na jádrech RV630 Pro s 600MHz taktem a 256 MB paměťmi komunikujícími přes 128bitovou sběrnici. V3600 tak nabízí propustnost 16 GB/s, spotřebu pod 50 W a cenu 299 USD. ATI FireGL V5600 bude mít 512 MB paměti a také 128bitové rozhraní. Rychleji taktované paměti však mají zvednout propustnost na 35 GB/s a také jádro bude pracovat na 800 MHz. Obě karty pak podporují Shader Model 4.0 a využijí 120 shaderových jednotek. Tato karta zájemce přijde na 599 USD. FireGL V5600 Střední třídu ovládne ATI FireGL V7600 s jádrem R600 Pro, které teprve čeká na své uplatnění pro konzumní trh. Jádro je taktováno na 600 MHz, využije 320 shaderových

AMD představuje 3,2GHz Opterony
Vše se sice připravuje pro příchod Barcelony, nicméně AMD i tak rozšiřuje nabídku stávajících procesorů AMD Opteron o modely běžící na frekvencích 3,2 GHz. Jedná se o Opterony 2224SE pro dual-socketové počítače a 8224SE pro vícesocketové, každé ze dvou jader má 1MB L2 cache. Model 2224SE je k mání za $873, 8224SE pak za $2149. Podle AMD jsou tyto procesory o 17 % - 37 % rychlejší než procesory Intel Xeon série 5300, nebyla však uvedena modelová čísla procesorů s nimiž se srovnávalo. Každopádně Intel nabízí za $744 procesor Intel Xeon X5355 s frekvencí 2,66 GHz. Rovněž se objevily úspornější modely k nynějším x222SE modelům s frekvencí 3,0 GHz. Novinkou jsou procesory x222 bez přípony "SE", která značí vyšší spotřebu. Nyní jsou tak k sehnání 3,0GHz procesory AMD Opteron 8222 za $1514, Opteron 2222 za $698 a Opteron 1222 za $360. Zatímco první dva procesory mají TDP spotřebu 95 W, jedno-socketový model 1222 má trochu vyšší, 103 W. AMD dále mělo snižovat ceny Opteronů. Čtyřjádrová Barcelona by se m

Barcelona na 3 GHz s napětím 1,38 V, Kuma pouze s 1,25 V
Dle serveru Fudzilla poběží nové čtyřjádrové Opterony v revizi B2 s jádrem Barcelona při frekvenci 1,6 GHz s napětím pouze 1,08 V, pro 3 GHz již bude třeba nejméně 1,38 V. Revize B0 přitom potřebovala nejméně 1,17 V pro 1,6 GHz a strop byl 2,4 GHz při 1,31 V. Revize B1 je podařenější – 1,6 GHz s 1,12 V a maximum je 2,7 GHz při napětí 1,28 V. Vzhledem k tomu, že první Barcelony už brzy dorazí k výrobcům, je nepravděpodobná výroba revize B2 hned v prvních sériích. Dvoujádrové Phenomy Kuma jsou ještě vydařenější – zatímco první verze B0 (0648) potřebovala k taktu 1,6 GHz alespoň 1,13 V, nejnovější revizi B2 (0723) již stačí pouze 0,94 V. Při 1,25 V již běží na 3 GHz (B0 dosáhla pouze 2,4 GHz), některé kousky běží s mírně vyšším napětím i při 3,4 GHz, jak bylo psáno dříve. B1 (0714) posunula hranici stejně jako u Opteronů ke 2,7 GHz Zdroj: Fudzilla - 1, 2

AMD znovu ostře napadá Intel, ten tvrdí, že vše jsou výmysly
Intel téměř okamžitě okomentoval studii, kterou na zakázku AMD vypracovala finanční konzultační společnost ERS Group, slovy, že vše jsou pouze divoké spekulace založené na neprokazatelných hypotézách. Ve zprávě se hovoří o neobchodních a monopolistických praktikách Intelu v letech 1996 – 2006, během kterých prý Intel nelegálním zlevňováním, prodejem pod cenou a uplácením motivoval výrobce počítačů k tomu, aby zvolili produkty Intelu. Ve zprávě je spočítáno, že se kvůli tomu asi 61 miliard amerických dolarů přesunulo z kapes zákazníků na účty Intelu. Dalších dvacet miliard měli tratit výrobci sestav. Podle Thomase McCoye, výkonného viceprezidenta AMD, to naprosto popírá výroky Intelu o tom, jak se snaží snižovat ceny. Studie je založená mimo jiné na obviněních Evropské komise v antimonopolním řízení proti Intelu a na japonském případu, kde tamní Komise pro poctivý obchod bojovala proti nefér platbám Intelu pro výrobce sestav, kteří tak měli být motivováni rozhodnout se pro Intel namísto AMD. McCoy dodáv

AMD přináší update pro čipovou sadu 690G
Čipová sada AMD 690G se v deskách teprve ohřála a již ji čeká update, který výrazně zvýší její schopnosti a to prakticky zdarma. Vše je způsobeno novým BIOSem, který společnost brzy dá k dispozici. Ten přinese hardwarovou podporu pro standardy a kodeky MPEG-2, VC-1 a H.264 a umožní tak dekódování HD videa v rozlišení až 1080p. Nic ale není úplně zdarma – pro dekódování videa v rozlišení 1080p použitím MPEG-2 kodeku je třeba dvoujádrový procesor s taktem nejméně 1,8 GHz (3600+), pro použití VC-1 již musí být čip taktován alespoň na 2,2 GHz (4400+) a konečně pro H.264 je třeba 2,4GHz model (4800+). Kdo nevlastní potřebný procesor má ještě naději na ušetření peněz – nový BIOS přináší také možnost nastavení násobiče procesoru a HyperTransportu i možnost změny napětí procesoru, tedy kompletní balík nastavení pro přetaktování. Aby toho nebylo málo, integrovaná grafická karta půjde přetaktovat také, dle AMD až o 100 MHz, při nejvyšším taktu ale asi bude nutno investov

Phenom dosáhl na 3,4 GHz
Nedávno se psalo, že AMD Agena i dvoujádrová AMD Kuma prošly celkem třemi revizemi. Jako první revize byla B0, označována jako „0648“, jako revize druhá vyšla revize B1 pod označením „0714“ a nyní již revize poslední, která posouvá oba procesory přímo do výroby - revize B2 pod označením „0723“. Zdá se, že tímto se AMD posunulo ke „zralé“ technologii a veškeré kmitočtové problémy jsou zažehnány. Zpráva praví, že Phenom X4 může již stabilně pracovat na 3,24 GHz, rovněž Phenom X2 může již stabilně pracovat na 3,4 GHz a obě verze budou mít maximální napájecí napětí 1,2 Voltů. Nyní již nezbývá než vyčkat, kdy přijdou nové AMD procesory na pulty. Zdroj: Fudzilla













