Zpět na článek

Diskuze: CATL se poohlíží po Li-Air, akumulátorech s teoretickou hustotou až 12.000 Wh/kg

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

flodurkeng
flodurkeng
Level Level
včera 22:29

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Nesmysl tohle nikdy nedosáhnou

Milan Šurkala
Milan Šurkala
SHW SHW
Operační systém: PC
Procesor: AMD
Grafická karta: NVIDIA
dnes 07:56

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@flodurkeng Od toho je to také teoretický limit.

asip80
asip80
Level Level
Procesor: Intel
Operační systém: PC
Grafická karta: NVIDIA
včera 12:58

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Tohle 100 leté teoretizování o zázračných bateriích a jejich maximech i jiných parametrech je docela úsměvné, když je to těžce o "trade off" ;) Samozřejmě bych byl rád, kdyby existoval baterie, která bude levná a bude mít lepší parametry jak palivo..

Prostě chceme životnost nebo vysoké vybíjecí i nabíjecí C, kapacitu, odolnost proti extrémním teplotám, nízkou cenu ...nebo nebo nebo...

Reklama
ensidia
ensidia
Level Level
20. 6. 2026 18:04

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Zase další kouzelná baterka. Zajímavé že za posledních 10 let u vyráběných elektro aut (to je ještě před první teslou), se podíváme kam se to reálně posunulo je to +20-40% na dojezd (stejné kapacitě nebo hmotnosti) a z velké části zásluhou motorů.. Složení se prakticky nezměnilo. Ale články nad revolučními baterkami vycházejí pravidělně 2-3 měsíce (nejem tady). :D Ono co funguje v laborce je hezké ale střet s ekonomickou realitou a provozem hold bolí. :D Ale až uvidím 50Wh baterku s dojezdem 400km a váhou pod 200kilo, z recyklovaného materiálu a namontovanou v seriově výráběném autě. Bude to pecka.

Petr Petr
Petr Petr
Level Level
včera 10:04

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@ensidia Pokrok ale je.
NCM před 10 lety:
energetická hustota: 160–180 Wh/kg
cena 500–600 USD za kWh

nyní:

energetická hustota: 250–300 Wh/kg
130–150 USD za kWh i méně

LFP se před 10 lety ještě neprodávaly.

ensidia
ensidia
Level Level
dnes 08:26

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@Petr Petr AI: ( Takže cena byla mimo, a LFP se používali běžně v Číně)

NCM 2014: ~150–180 Wh/kg, ~250–300 USD/kWh (ne 500–600).

NCM dnes: ~250–300 Wh/kg, ~110–150 USD/kWh.

LFP 2014: existovaly, ale nebyly masově v EV mimo Čínu; ~100–120 Wh/kg.

LFP dnes: 150–205 Wh/kg, ~50–100 USD/kWh (v Číně i 44 USD/kWh).

2. Po stamiliardách investicí dolarů bych čekal progres třeba 200-300%. Ale i Fyzika má svoje limity, a i v technice jsou slepé uličky.

bRUM23
bRUM23
Level Level
Operační systém: Linux
20. 6. 2026 17:58

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Což o to uvolnit 12kwh z kila kovového Lithia umím taky. Stačí vytáhnout na vzduch s kapkou vlhkosti a blafne to samo.

pokud se nekdo dostane k heat-pipe s lithiem, tak je oblibena kratochvile nariznout trubku pilnikem a hodit do vody. Pyrotechnicke efekty se dostavi samy :)

Jen si nejsem jisty, ze bych neco takoveho po techto zkusenostech chtel dobrovolne vozit v aute. Hned vedle flasky s cistym kyslikem.

Jan Belka
Jan Belka
Level Level
Operační systém: PC
Procesor: AMD
Grafická karta: AMD
20. 6. 2026 10:49

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

tohle vypada celkem slibne

Zbyněk Poisl
Zbyněk Poisl
Level Level
20. 6. 2026 08:22

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

12 kWh na kg je víc než trojnásobek toho, co je možné dostat z benzínu! To by byla bomba.

asip80
asip80
Level Level
Procesor: Intel
Operační systém: PC
Grafická karta: NVIDIA
včera 13:01

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@Zbyněk Poisl ani netušíte, jak jste blízko pravdě :D

"To by byla bomba."

- doslova :D

Jakub Jelinek
Jakub Jelinek
Level Level
19. 6. 2026 22:31

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Nojo /kg to asi jo, ale co /L? aby se to nevozilo na valníku za autem. :)

Reklama
cztajtrlik
cztajtrlik
Level Level
19. 6. 2026 20:25

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Pane Šurkalo, co hliník s kaolinem? To mi přijde jako potenciální bomba možná už příští dekády. Rád bych si tu o tom přečetl. Pokud si dobře pamatuji, dostali se také na neuvěřitelná čísla a dokonce se jim snad podařilo dosáhnout stovek cyklů u těch pidi prototypů v laboratořích. Tak nějak tuším, že by mohl v řádu několika let nastat průlom v tomto směru... Díky.

flodurkeng
flodurkeng
Level Level
včera 22:33

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@cztajtrlik Těch zázraků už se objevilo tolik a pořád nic jen lehké vylepšení běžných článků, hranice fyzikální a těch pár procent navíc hlavně cena

Milan Šurkala
Milan Šurkala
SHW SHW
Operační systém: PC
Procesor: AMD
Grafická karta: NVIDIA
dnes 07:58

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@flodurkeng Je třeba dělat rozdíl mezi laboratorním studováním nějakého konceptu (tohle) a komerčním oznámením nové baterie. To jsou dvě naprosto rozdílné věci.

Simik
Simik
Level Level
dnes 09:05

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@Milan Šurkala V tom je ten problém. Číst neustále o úžasném pokroku v laboratoři bez reálného výsledku se prostě omrzí. Až ti bude pionýre...

bRUM23
bRUM23
Level Level
Operační systém: Linux
dnes 10:25 (Upraveno)

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@Simik Ale však ten pokrok tady je... jak píše ensidia výše:
"NCM 2014: ~150–180 Wh/kg, ~250–300 USD/kWh.
NCM dnes: ~250–300 Wh/kg, ~110–150 USD/kWh.
LFP dnes: 150–205 Wh/kg, ~50–100 USD/kWh (v Číně i 44 USD/kWh)."

Za dekádu, dvojnásobná hustota za poloviční cenu se vám zdá málo?
Z alternativ lze dneska na trhu koupit další nastupující technologie (Na-ion, LMFP, LTO, Li-S, Semi-solid).

No jistě ne všechny jsou vhodné pro auta, ale třeba od Na-Ion se čeká masivní nasazení v energetice, což BTW způsobí zlevnění LFP pro auta. A pod.

Jenomže koncák by nejradši chtěl, aby každý rok vyšla komplet nová ověřená technologie se zaručenou životností 20let. No kdy by to tak asi stíhali vůbec zkoušet... né tak vyvýjet :)

Simik
Simik
Level Level
dnes 10:51

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@bRUM23 Pokrok je to hezký, ale jedná se o vylepšení stávající technologie. Článek a diskuze je o převratných nových technologiích.

bRUM23
bRUM23
Level Level
Operační systém: Linux
dnes 11:20

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@Simik Článek je o plánovaném zahájení základního výzkumu v konkrétní oblasti.

Z těch nových technologií jsem jmenoval:
Na-ion, LMFP, LTO, Li-S, Semi-solid

Ty jste si před dekádou koupit nemohl, dnes můžete.

Je spíš chybou čtenářů, že nerozlišují mezi Základní výzkum -> laboratorní vzorek -> Technologický demonstrátor -> inženýrský vzorek -> malosériová výroba -> ověřovací série -> sériová výroba.

nebo standardní TRL https://tacr.gov.cz/dokums_raw/cofundy/TRL_Technology_Readiness_Level.pdf

Mezi každými dvěma fázemi může přijít Go, nebo Kill. ale to že je něco zabito, neznamená že to kompletně umřelo... často se získané vědomosti recyklují v novém úspěšnějším projektu.

BTW... připadá mi to, ajko byste chtěli po sportovním novináři, aby se nezabýval všemi teamy MS, ale jenom finalisty. Přestože i outsider může udělat zajímavý dílčí výsledek, nebo překvapit.

Reklama
Reklama